Amerika'daki Türk benzin istasyon sahipleri, dünyanın en büyük petrol ürünleri üretici ve satıcısı olan ExxonMobil'i, akaryakıt fiyatlarını manipüle ettiği gerekçesiyle dava etti. New Jersey'de faaliyet gösteren 100 benzin istasyonu sahibi tarafından Federal Mahkeme'ye açılan davada; 13 Türk işletme sahibiyle birlikte Türkiye kökenli Ermeni işletmeciler de davacılar arasında yer aldı. Her biri en az iki benzin istasyon sahibi olan Türk işletmecilerin sahip oldukları benzin istasyonu sayısı, davayı açan işletmelerin neredeyse yüzde 20'sini oluşturdu.

Bir yıl önce United Dealers New Jersey (UNDJ) adıyla birleşme kararı aldıklarını anlatan iki benzin istasyon sahibi Levent Sertbaş, tüketicilere yapılan haksızlığı engellemek için dava açtıklarını kaydetti. 22 senedir ABD'de yaşadığını söyleyen Erzincanlı Levent Sertbaş, ExxonMobil'le ilk kez problem yaşamadıklarını, şirketin daha önce de firma sahiplerine herhangi bir söz hakkı tanımadan sahip oldukları istasyon arazilerini satmaya çalıştığını ifade etti. Sertbaş, davadan en büyük beklentisinin; daha ucuza akaryakıt satmak olduğunu da sözlerine ekledi.

1989 yılından bu yana benzin istasyonu işletmeciliği yapan ve beş adet ExxonMobil akaryakıt istasyonu olan Ziya Erdemir, petrol devi ExxonMobil'in istasyon sahiplerine çok büyük haksızlık yaptığını belirterek; ''Aynı bölgede çalışan istasyonlardaki akaryakıt satış fiyatları arasında ciddi uçurumlar var. Aynı kalitede ürün, aynı bölgede ve aynı marka istasyonlarda 20 cent'e varan fiyat farkıyla satılıyor. Müşterilerimiz, bu farktan dolayı bize 'kazıkçı' gözüyle bakıyor. Müşterilerimize hiçbir açıklama yapamıyoruz. Bu haksızlığı gidermek için dava açtık. Amacımız müşterilerin hakkını korumak, ExxonMobil'in dağıtıcılarına adil davranmasını sağlamak.'' dedi.

Dava avukatı Marc J. Gross; ExxonMobil'in, mantıksız standartlarıyla istasyon sahiplerini zor durumda bıraktığını ifade ederek; 'ExxonMobil, uygulamalarıyla istasyon sahipleri ve ailelerine finansal olarak yük oluyor. Mantıksız standartlarıyla küçük işletmelerin devamlılığını tehlikeye sokuyor. Bu küçük işletmelerin bu insanların yaşam garantileri olduğunu unutmamak gerekiyor.' dedi.

Daha önce örneği olmayan davanın, Amerika'nın diğer eyaletlerinde de örnek teşkil edeceği ve birçok eyalette ExxonMobil aleyhine yeni davaların açılabileceği tahmin ediliyor. New Jersey eyaleti Newark şehrindeki Federal mahkemede Çarşamba günü açılan dava hakkında ExxonMobil sözcüsü Kevin Allexon; 'Toptan satış fiyatlarımız birkaç faktöre göre belirleniyor. Bu faktörler arasında satıcılarımızın kendi bölgelerindeki satıcılarla rekabet edebilmeleri de göz önünde bulunduruluyor. Rekabet şartları her gün değişiyor. Bu durumda, bir bölge ile başka bir bölge arasındaki fiyat farklılığına neden oluyor.' diye konuştu.

(CİHAN)