Başkan Barack Obama'nın ilk resmi akşam yemeği davetine davetiyesiz olarak katılan çift, hikayelerini yüzbinlerce dolar karşılığında televizyon kanallarına ve gazetelere satma çabasına girişti. Virginia'lı çift Michaele ve Tareq Salahi, Obama'nın Hindistan başbakanı onuruna verdiği akşam yemeğine davetiyesiz gelmiş ve hiçbir sorun yaşamadan Beyaz Saray'a girmeyi başarmışlardı.

Çift şimdi bu maceralarını medyaya parayla satmanın peşinde.

CNN, çiftin böyle bir girişimi olduğunu doğruladı. Daha önce Larry King Live'e çıkacakları açıklanan çiftin, programa çıkma karşılığında para istemesi üzerine buluşma iptal edildi.

Bu arada, Gizli Servis davetsiz misafirlerin kolayca Beyaz Saray'a girebilmeleriyle ilgili eleştirilerin odağına oturtulmuş durumda.

Kurum, çiftin içeriye girişleri sırasında hiçbir kontrolden geçirilmediğini kabul etti. Ancak, Başkan Obama'nın hiçbir şekilde tehlikeye atılmadığını savunan Gizli Servis, tüm konuklar gibi çiftin de X-ray cihazlarından geçirildiğini kaydetti.

Çiftin, davette Obama ve başkan yardımcısı Joe Biden ile temas ettiğinin netleşmesinin ardından, Gizli Servis Başkanı Mark Sullivan, kaygı ve şaşkınlığını ifade etmişti. Sullivan, soruşturmanın devam ettiğini ve kurumun benzer bir olay yaşanmaması için önlem aldığını açıklamıştı.

Çiftin içeriye giriş sırasında güvenlik personeline ne söylediği hala net değil. Salahiler'in avukatı Paul Gardner, Beyaz Saray'daki yemekte bulunma konusunda müvekkillerinin aklandığını duyurmuştu.

Turkishny.com / Gülten Sarı