ABD’de Şükran günü dün düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İngiltere’den, Amerika’ya gelen ilk göçmenlerin Amerikalı yerli halkla kaynaşarak gerçekleştirdikleri kutlamalar yıllar sonra gelenekselleşerek her yıl düzenli olarak kutlanılan bir bayrama dönüştü. Yerli Amerikalılar, göçmenlere kendilerine tarım ve avcılık konularında verdiği destek için duydukları şükranı bu kutlamalarla dile getirdiler.

-ŞÜKRAN GÜNÜ 1941'DE ULUSAL BAYRAM İLAN EDİLDİ-

1620'lerde Avrupa'dan yerleşim için ilk kez May Flower gemisiyle ABD’ye gelen Pilgrimler ilk geldiklerinde aylarca süren yolculuklarından dolayı yorgun, hasta ve açtırlar. Kızılderililer onları karşılar ve yiyecek verir, hindi avlamasını, mısır ekmesini öğretirler. Üç yıl sonra İngiliz Vali William Bradford büyük bir yemek hazırlar ve Kızılderililer’i çağırır. Kızılderililerin şefi Massoit 90 kişiyle bu törene katılır. O günden sonra her hasat sonrasında yemek geleneği sürer. 1863’de Başkan Abraham Lincoln Şükran Günü’nün ulusal bayram olmasını önerir, ancak bu öneri, 1941’de Kongre’de karara bağlanır ve her yılın kasım ayının son perşembe günü, Şükran Günü olarak ulusal bayram ilan edilir.


-BAŞKAN OBAMA HİNDİ'Yİ DİSNEYLAND'A GÖNDERDİ-


ABD'de şükran gününde Hindi yemeği gelenek haline getiren Amerikalılar, her sene Başkanları’na bir Hindi armağan ederler. Bu hindiler son 20 yıldır Başkan tarafından affedilerek, çeşitli doğal parklara gönderilir.

ABD Başkanı Barack Obama da kendisine hediye edilen hindiyi dün düzenlenen bir törenle affetti. 20 kilo ağırlığındaki hindiye Cesaret adını veren Başkan Obama, hindiyi Disneyland’a gönderdi. Obama şaka yollu "hindiyi yemeği planladığını, ancak kızlarının ısrarı üzerine affetmeye karar verdiğini" söyledi.

(ANKA)