Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, temmuz sonunda yürürlüğe giren cep telefonundan görüntülü konuşma (3G) fiyatlarının sürdürülebilir düzeyde olmadığını belirterek, "Operatörler şu an 3G hizmetlerini çok ucuza ve maliyetlerinin altına sunuyor" dedi. Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, temmuz sonunda yürürlüğe giren cep telefonundan görüntülü konuşma (3G) fiyatlarının sürdürülebilir düzeyde olmadığını belirterek, "Operatörler şu an 3G hizmetlerini çok ucuza ve maliyetlerinin altına sunuyor. Operatörler bunu eğlence için yapıyorsa onlara bol şans diliyorum; ama para kazanmak istiyorlarsa bir kez daha düşünmeliler" dedi. Doany, grup olarak 2010 yılındaki konsolide gelir büyüme hedeflerinin yüzde 5 olduğunu söyledi.

Türk Telekom'un 2010 yılı planlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doany, ana hedeflerinin ADSL ve mobil gelirlerini büyütmek olduğunu ifade etti. Sabit hatlarda ise 2010 yılında pozisyonlarını korumayı amaçladıklarını kaydeden Doany, "Grup olarak yüzde 5'lik konsolide gelir büyüme hedefimize ulaşmak için uluslararası servislerimizi devreye sokacağız. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar sanal bir Türkiye numarasına sahip olacak ve Türkiye'yi çok ucuza arayabilecek. Bu, bizim için ses tarafında da çok önemli bir unsur" dedi.

SATIŞ GELİRİ ARTTI

Türkiye'deki 3 cep telefonu operatöründen Avea'nın da sahibi Türk Telekom'un 9 aylık satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 7.82 milyar lira olurken; 9 aylık net kârı 1.36 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Doany, yılın son çeyreğindeki mali gerçekleşmelerin de grubun tahminleri ile uyumlu seyrettiğini belirtti.

ADSL'de çok iyi büyüme fırsatları olduğunu söyleyen Doany, "ADSL penetrasyonunda hanehalkında yüzde 30'lardayız. Çocuklar için güvenli internet, eğitim programı, müzik servislerimiz ve web TV projemiz var. Penetrasyonu çok kısa vadede kolayca yüzde 40'a yükseltebiliriz ve orta vadede yüzde 50'ye çıkarabiliriz" dedi.

Cepten görüntülü konuşmayla birlikte sabit hatlardan mobile geçiş olup olmadığı sorusu üzerine Doany, şunları söyledi: "Böyle bir geçiş olmadı. Eğer ev ya da ofisteyseniz internete bağlanmanın en ucuz yolu ADSL'dir. Mobil tarafta bu çok pahalı."

SATIN ALMALAR OLABİLİR

Önümüzdeki dönemde satın almalar konusunda çok disiplinli davranacaklarını ve uygun piyasa fiyatını gözleyeceklerini belirten Doany, "Gelecek yıl IT (Bilgi Teknolojileri) alanında bazı satın almalar olabilir, bu alanda birçok fırsat görüyoruz. GSM tarafında şirketler halen pahalı. Başka bir şirketi, kendi şirketimizin fiyatı üzerindeyse neden alalım" şeklinde konuştu.

Öte yandan bir Türk Telekom yetkilisi, şirketin ikincil halka arzı konusunun hükümetin kararı olduğunu belirtti ve konuyla ilgili yorumda bulunmadı. Bazı gazetelerde eylül ayında çıkan haberlerde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) Türk Telekom hisselerinin ikincil halka arzını planladığı yer almış ancak daha sonra ÖİB böyle bir karar almadığını duyurmuştu.

Haber: AA

Fotograflar: AA

www.wirofon.com