Amerika'da doğan ve dünyanın pek çok ülkesine yayılan, ünlü Hollywood yıldızlarını da içine çeken Scientology tarikatıyla ilgili korkutucu iddialar ortaya atılıyor.

Tarikatla ilgili Avustralya'da geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış durumda. Suçlamalardan bazıları da tarikat içinde işkence olduğu ve kadınların kürtaja zorlandığı. Hatta, bazı kişilerin malvarlıklarına zorla el konulduğu da iddialar arasında.

Avustralya Parlamentosu milletvekillerinden Nick Xenophon, 7 Scientology tarikatı üyesinin fiziksel işkence, tehdit ve şantaj yaptığını gösteren kayıt ve belgeleri Avustralya Meclisi'ne sundu.

Xenophon, "Bu örgütle ilgili aşırı kaygılanmış vaziyetteyim ve örgütün üyeleri üzerindeki yıkıcı etkisinden endişe ediyorum." diye konuştu ve Senato soruşturması talep etti.

New South Wales Eyalet Suç Ofisi polisi, Xenophon'un soruşturmaya ışık tutacak mektupları kendilerine teslim ettiğini ve federal polisin de soruşturmaya katıldığını açıkladı.

Başbakan Kevin Rudd ise, pek çok Avustralyalı'nın Scientology tarikatı hakkında gerçek endişeleri olduğunu ve kendisinin de bu kaygıları paylaştığını açıkladı. Başbakan Rudd, "İhtiyatlı ve metodik bir şekilde bu meseleyi soruşturacağız ardından da gerekirse parlamento olarak harekete geçeceğiz," diyerek ne kadar ciddi olduğunu göstermiş oldu.

1989-1996 yılları arasında Avustralya ve ABD'de kilisenin üyesi olan Aaron Saxton, mektuplardan birinde, diğer insanların "zorla kapatılması ve işkence edilmesine" dahil olduğunu açıkladı. Diğer mektuplarda ise, insanların tarikata çok miktarda para aktarması ve mülklerini tarikata bırakmaları için nasıl baskıya uğradığı anlatılıyor.

Tarikat hakkındaki iddialar bununla da sınırlı kalmıyor. Sydney'de bir kilisede, tarikatın üst düzey isimlerinin çocuklara tacizlerde bulunduğu ve hamile üyelerin kürtaja zorlandığı da belirtiliyor. Tarikatın eski üyelerinden Carmel Underwood mektuplardan birinde, finansal olarak suistimal edilen ve hala acı çeken, fiziksel ve psikolojik olarak işkence edilen çok sayıda insanın var olduğunu kaydediyor.

Şimdi gözler Avustralya'dan tarikat ile ilgili çıkacak kararda.

Turkishny.com / Gülten Sarı