Obama yönetimi, Kongre'nin 2010 yılı başında göçmenlik yasalarını yeniden gözden geçirmeye başlamasını bekliyor.

Bu talep, İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano'nun ağzından bizzat Kongre'ye iletildi. Napolitano konuşmasında, gelişmiş sınır güvenliği ve ekonomik krizin neden olduğu göçteki gerilemenin, yasal değişiklikleri 2007 yılına oranla daha 'ulaşılabilir' kıldığını söyledi.

Napolitano, "Kongre harekete geçmeye hazır olduğunda biz de onları desteklemeye hazır olacağız," diyerek Obama yönetiminin göçmenlikle ilgili yasal düzenlemelere yeşil ışık yaktığını ortaya koydu.

2010 yılı başlarında yasamanın harekete geçeceğini belirten bakan, konuşmasını liberal eğilimli Amerika İlerleme Merkezi'nde yaptı. Bakanın konuşmasıyla, Obama'nın kapsamlı bir göçmenlik paketi sözünü yerine getireceği konusunda şüpheci olan Latin hakları savunucularını hedef aldığı belirtiliyor.

Napolitano, Obama'nın 12 milyon yasadışı göçmen için 'daha katı ancak daha adil' bir yasal düzenlemeye destek verdiğini doğruladı.

"Milyonlarca insan gölgede kalırken, tam anlamıyla etkin bir yasal sistemden ya da ulusal güvenlikten bahsedilemez." yorumunu yapan Napolitano, daha önce önce uygulamaya yönelik sürecin geliştirilmesi yönündeki taleplerin karşılandığını belirtti.

Bakan, zayıf ekonominin yasadışı göçü azalttığı şu günlerin göçmenlik meseleleri üzerinde çalışmak için en uygun dönem olduğunu kaydetti.

ABD, son yıllarda Meksika-ABD sınırına 600 millik bir duvar ve bariyer ördü ve sınırdaki devriye sayısını 20 bine çıkardı.

Napolitano, "Bunlar göçmenlik tartışmasını değiştirecek büyük değişiklikler...Kongre de bu yönde harekete geçecek. Bana güvenin. Şu an reform için çok uygun bir ortam," yorumunu yaptı.

Turkishny.com / Gülten Sarı