Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) dünya kamu oyunun dikkatini açlık sorununa çekmek için düzenlediği Dünya Gıda Güvenliği zirvesi bugün Roma'da başladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, üç gün sürecek zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, dünyada 1 milyar insanın açlık sorunuyla boğuşmasına seyirci kalınamayacağını belirterek, "Sadece bugün itibarıyla 17 bin çocuk açlıktan ölecek: Her 5 saniyede bir çocuk, yılda ise 6 milyon çocuk açlık yüzünden can veriyor" dedi.

Ban, FAO Genel Müdürü Jacques Diouf'un çağrısına uyarak zirve öncesinde 24 saat oruç tuttuğuna da değinerek, "Bir gün hiçbir şey yemeyerek oruç tutmak hiç de kolay olmadı. Ama pek çok insan için aç olmak günlük gerçeklerden biri konumunda" diye konuştu.
Diouf'un başkanlığındaki açılış oturumunda, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de hazır bulundu.

Türkiye ziyareti nedeniyle açılışa bizzat katılamayan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun mesajı ise Senato Başkanı Renato Schifani tarafından okundu.

Napolitano, mesajında, 2009'da 1 milyar insanın açlıkla boğuştuğuna işaret etmesinin ardından, "Ekonomik ve finansal krizle birlikte tablo daha da dramatik bir hal almıştır. Bu dramı umursamamak olanaksızdır. Yaşanan ekonomik ve finansal kriz, zenginlik ve refahın ancak adil bir dağılımla anlamlı olabileceğini ortaya koymuştur" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 60 liderin katıldığı FAO zirvesinin yarınki ve yarından sonraki oturumlarına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

PAPA 16. BENEDİKTUS: AÇLIK NÜFUS ARTIŞIYLA İLGİLİ DEĞİL

BM Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) Roma'da Dünya Gıda Güvenliği adı altında düzenlediği zirvenin açılışına Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus da katıldı.

FAO Genel Merkezine gelişinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi tarafından karşılanan 16. Benediktus, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, açlık sorunu ile nüfus artışı arasında bir bağlantı kurulamacağını savunarak, "Açlık, nüfus artışıyla ilgili bir konu değil. Yeryüzü, kendi sakinlerini besleyebilecek kaynaklara sahiptir" dedi.

Papa 16. Benediktus, gıda ürünlerindeki fiyat artışının, zengin ülkelerin israfçılığının ve bencilliğinin dünyadaki açlık sorununun giderek artmasında önemli bir rol oynadığını kaydederek, "Sadece tüketimi merkeze alan gıda ve beslenme politikalarına son verilmelidir. Bu anlayış, gıdayı diğer metalarla aynı düzeye indirgeyerek tahıl ürünleri üzerinde bile spekülasyon yapılmasını beraberinde getirmektedir" diye konuştu.
Zirveye katılan renkli simalardan biri olan Libya lideri Muammer Kaddafi ise "Daha önceki zirvelerde verilen sözler fos çıktı. Sömürgeci ülkeler, kalkınmakta olan ülkelere tazminat ödemeli" dedi.

Kaddafi, zengin ülkelerin FAO zirvesine itibar göstermemelerini de eleştirerek, "Bu toplantıya zengin ülkelerin katılmamalarından üzüntü duyduğumu da belirtmeliyim. Aslında bu bizlere yönelik açık bir mesaj niteliğindedir. Zengin ülkelerin, dünya gıda güvenliği konusunda üzerlerine düşeni yapmak gibi bir niyetleri yok" diye konuştu.

Öte yandan, bugün başlayan ve üç günlük zirvenin ilk gününde nihai bildirgeye ilişkin taslak metin üzerinde mutabakat sağlandığı açıklandı. Katılımcılardan onay alan taslak metinde, açlıkla mücadele çerçevesinde "Roma ilkeleri" diye nitelenecek eylemlerin hemen icraata geçirilmesi ve zengin ülkelerin kalkınmakta olan ülkelere verdikleri sözleri tutmaları isteniyor.

ROMA (A.A) - Bilal Yakınbaş ve Lütfullah Göktaş