Terör örgütü El Kaide'nin New York metrosuna saldırısı İngiliz casusular tarafından son anda önlendi.

11 Eylül'den sonra ABD'ye yönelik en büyük saldırı olarak nitelendirilen girişim planları, İngiliz polisi Scotland Yard'ın izlemeye aldığı bir elektronik posta yazışmasıyla ortaya çıktı. Scotland Yard, FBI'ı durumdan haberdar etti ve bunun üzerine Amerikalılar tarafından başlatılan operasyonda havalanı içinde ring seferi yapan bir otobüsü kullanan 24 yaşındaki Necibullah Zazi kitle imha silahı kullanmaya teşebbüs suçundan gözaltına alındı.


Afganistanlı olan Zazi'nin aseton gibi bomba imalatında kullanılan malzemeleri satın almak için kredi kartı çalan bir gruba üye olduğu iddia edildi.

Satın alınan kimyasal maddeler 2005 yılında 52 kişinin öldüğü Londra metrosu ve otobüste kullanılan patlayıcılarla benzerlik gösteriyor.


Pakistan'daki bir El Kaide üst düzey üyesinin internet üzerinden Denver, Colorado'da yaşayan Zazi'ye saldırı için emir verdiği ortaya çıktı.

ABD'li yetkililer, Zazi'nin dizüstü bilgisayarında bomba imalatı ile ilgili bilgilerin yanı sıra ele geçirilen pil ve ölçü aletlerinde de parmak izleri buldu.