ABD’nin önde gelen Ermeni kuruluşlarından ANCA, Başbakan Erdoğan’ın 7 Aralık’taki Washington ziyareti öncesi bir aylık “Erdoğan’ın Ziyareti için Geri Sayım” kampanyasını başlattı. Başkan Obama’nın, Erdoğan ‘a “Soykırım konusunda doğru mesajlar vermesi”ni, ABD’nin, tartışmaların “doğru tarafında” yer almasının sağlamayı amaçlayan kampanyanın ilk günü olan 9 Kasım’da “günün eylemi” olarak “Senatörlerinize faks gönderin” seçildi.

Ermeni diasporası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık’ta Washington’a yapacağı ziyaret öncesi faaliyetlerine hız verdi. ABD’nin önde gelen Ermeni kuruluşlarından Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), 9 Kasım itibariyle bir aylık “Erdoğan’ın ziyareti için Geri Sayım” kampanyasını başlattı.

ANCA tarafından başlatılan ve 28 günlük kampanyanın, Başkan Barack Obama’nın, Erdoğan ile görüşmesinde “Soykırım konusunda doğru mesajlar vermesi”ni, ABD Yönetiminin “soykırım”ı tanımasını sağlamayı amaçladığı ifade ediliyor.

Kampanyanın ana amaçları arasında Beyaz Sarayın yanısıra Kongre ve medyanın da, “Ermeni Soykırımı”na ilişkin tartışmaların “doğru tarafı”nda yer almasını sağlamak olduğu da belirtiliyor.

Bu arada, kampanya yürütmek üzere ANCA tarafından açılan web sayfasında Obama ve Erdoğan’ın fotoğraflarının yanında büyük puntolarla “Başkan Obama. 7 Aralık’ta doğrusunu yap. Ermeni Soykırımı’nı tanı” da çağrısına da yer verildi.

Öte yandan, her gün farklı bir “eylem” yapılacağı kampanyanın ilk günü olan 9 Kasım’da “günün eylemi” olarak “Senatörlerinize faks gönderin” seçildi.

ANCA Direktörü Aram Hampanyan da, kampanyayı lanse etmek üzere Ermeni toplumuna gönderdiği mektupta “Bu defa, Amerikan Başkanı’nın doğrusunu yapma, seçim kampanyası sırasında verdiği sözü yerine getirme ve Amerikan halkının hak ettiği başkan olma şansını var” diye yazdı.

Bu arada, Ermenistan devlet radyosunun bu konudaki haberinde ANCA’nın kampanyasının, “Başbakan Erdoğan’ın, Ermeni ve Darfur soykırımlarını reddeden açıklamalarına denk düştüğü”ne dikkat çekti.

(ANKA)