Yasadışı göçmenlik tartışması, Temsilciler Meclisi'ndeki sağlık reformu yasasının onaylanması önünde önemli bir engel olarak ortaya çıktı. Kongre'deki Hispanikler, Demorat kanadın göçmenlere yönelik maddi kısıtlamalar içeren Senato yasa tasarısına destek vereceğini öğrenmesinin ardından, sağlık reformu aleyhine oy kullanma tehdidinde bulundu.

İki kanat aynı zamanda, yasadışı göçmenlerin kamu sağlık güvencesine sahip olması hususunda anlaşmazlık içinde.

Perşembe günü, Kongre Hispanik Kanadı'nın (CHC) dört lideri, tüm grubu temsilen Obama ile görüşmek üzere Beyaz Saray'a geldi.

Resmi olarak, görüşmenin amacı sağlık reformu konusunda başkanla konuşmaktı. Ancak CHC üyeleri, grubun mesajının açık olduğunu söyledi: Yasadışı göçmenlerin sosyal güvenliğe kayıt olma haklarını ellerinden almayın. Bu göçmenler sigortanın tümünü kendi ceplerinden ödemek zorunda kalsa bile.

Bu sistem, ülke genelinde sağlık sigortası sağlayıcılarının buluştuğu bir havuz ve bireylere, çalışanlara sigorta hakkı tanıyor.

Obama ise, bu meselenin sağlık reformunun anahtar bir unsuru olduğunu belirtti.

Temsilciler Meclisi'ndeki haliyle, sağlık reformu yasa tasarısı, yasadışı göçmenleri kamu kapsamından çıkarıyor ve sağlık planları için yardım almaları engelleniyor.

Ancak, yasadışı göçmenleri sistem dışı bırakan sağlık reformundan bu madde çıkarılsa bile, konferans raporunda bu maddenin yeniden eklenme şansı var.

CHC üyeleri ise, böylesi bir yasak içeren sağlık reformunu onaylama konusunda büyük sıkıntılar yaşanacağını ifade etti.

Turkishny.com / Gülten Sarı