Amerika'nın Texas Eyaletindeki Askeri Üste Meydana Gelen Saldırının Faili Yakalandı.

Amerika'nın Texas eyaletindeki askeri üste meydana gelen saldırının faili yakalandı. Amerikalı yetkililer, zanlının Müslüman olduğunu açıkladı; ancak ülkedeki Müslüman toplumunu, olayı gerçekleştiren kişinin Müslüman dolaysıyla gelecek tepkilerden korkuyor.

Ford Hood askeri üssünde dün yerel saat ile 13.30'da meydana gelen saldırıda 12 kişi öldü, 31 kişi de yaralandı. Önceleri 3 saldırgan olduğu iddia edilse de sonradan olayın tek failinin 39 yaşındaki orduda psikiyatrisi olarak çalışan Nidal Malik Hasan olduğu açıklandı. Saldırganın Amerikan doğumlu olduğu, geçen Temmuz ayında Virginia'daki askeri hastaneden Ford Hood'a tayin edildiği belirtildi. Hasan'ın Irak'a gönderilmek istendiğini ancak buna karşı çıktığı için böyle bir olayı gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Hasan'ın bir kuzeni ise Fox News'e yaptığı açıklamada, askerlerin saldırganın Müslüman adı ve etnik kökeni ile dalga geçtiğini söyledi. Saldırganın bunu yargıya taşıdığı ve başka bir kamu kuruluşuna atanmasını istediği; ancak halen mahkemenin devam ettiği açıklayan Hasan'ın kuzeni, saldırı dolaysıyla şok olduklarını ifade etti. Akşam saatlerinde yapılan açıklamada, öldüğü bildirilen Filistin kökenli Hasan'ın daha sonra yaşadığı ve müfettişlere konuşmadığı bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı açıklamada, olayı 'korkunç ve trajik' olarak nitelendirdi. Obama, "Bu kahraman Amerikalıları, denizaşırı ülkelerde kaybetmek yeteri kadar zor bizim için. Fakat Amerika topraklarındaki bir askeri üste saldırıya uğramaları korkutucu." diye konuştu.

MÜSLAMANLAR 'İNTİKAM' SALDIRILARINDAN KORKUYOR

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi Sözcüsü İbrahim Hooper, olayı duyar duymaz bir kınama açıklaması hazırladıklarını; ancak yayınlamak için beklediklerini belirterek, "Bir Müslüman ismini görür görmez, bu açıklamayı yayınladık. O zamana kadar, olaya bir Müslümanın karışmış olmaması için dua ediyorduk." dedi. Olayın Amerika'daki Müslüman topluma yönelik olumsuz yansıması olmasından korktuklarını ifade eden Hooper, camilere ve Müslümanlara saldırılar yapılmasından endişe ettiklerini söyledi. Hâlihazırda tehdit içeren e-maillerin gönderilmeye başlandığını kaydeden Hooper, sadece Müslümanlar değil, türban takan Sihlerin de saldırıya uğramasının söz konusu olduğunu söyledi.

OBAMA: ŞİDDETİN DEHŞET VERİCİ DIŞAVURUMU

ABD Başkanı Barack Obama, Teksas eyaletindeki Fort Hood Askeri Üssü'nde 12 askerin ölümü, 31'inin yaralanmasıyla ilgili saldırıyı, ''şidetin dehşet verici yansıması'' olarak değerlendirdi.

Barack Obama, yaptığı açıklamada, saldırıya ilişkin tüm ayrıntıları henüz bilmediğini, ancak hükümetin konuyla ilgili her sorunun yanıtını bulacağını vaadetti.

Amerikan askerlerinin, ülkelerinden uzakta, denizaşırı bölgelerde ölmelerinin bir trajedi olduğunu belirten Obama, ancak askerlerin kendi ülkesindeki bir üste ölmelerinin çok daha dehşet verici olduğunu söyledi.

Ajanslar