Ermeni Diasporası Bu Kez Çirkin Emelleri için ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Harry Reid'i Kullanıyor.

ABD'deki Ermeni diasporası, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere karşı kampanya sürdürüyor.

Son olarak da diasporanın çabaları sonucunda ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Harry Reid, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a bir mektup göndererek protokollerden ve bu çerçevede bir tarih komisyonunun öngörülmesinden duyulan "ciddi kaygıları"na dikkat çekti.

Harry Reid, ABD'deki büyük Ermeni kuruluşlarından ANCA tarafından yansıtılan mektupta Türkiye ile Ermenistan arasında varılan mutabakatın ABD'deki Ermeni toplumunda kaygı yarattığını belirterek tarih komisyonunun kurulmasına karşı olan ve protokollerin Ermenistan'a "adil olmadığı"na inanan kişilerden birçok mektup aldığını belirtti. Reid şöyle devam etti:

"Ciddi niteliği nedeniyle toplumun kaygılarını doğrudan size iletmemin önemli olduğunu düşündüm. Komisyon, özellikle Amerika'daki Ermeni toplumu için hassas bir konu çünkü Türkiye hiç bir zaman Ermeni soykırımını tanımadı."

Bu arada, PanArmenian'ın bu konudaki haberinde Obama Yönetiminin dış politika gündeminde Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yüksek profilli bir madde olmasına karşın şimdiye kadar ne Başkan Obama ne de Clinton'un ABD'deki Ermeni liderliğiyle buluştuğuna dikkat çekti.

(ANKA)