Matrix ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin yapımcısı Barrie Osborne, Hz. Muhammed'in hayatını filmleştirmeye karar verdiğini açıkladı.

Oscar kazanan filmlere imza atan Osborne, Hz. Muhammed'in biyografisi niteliğinde olacak filmle "İslam'ın gerçek anlamı konusunda insanları eğitme'yi amaçladığını kaydetti.

Matrix'de Keanu Reeves'i Mesih olarak oynatan, Yüzüklerin Efendisi serisinde karanlıklar lordu Sauron'u yenen Osborne, en tehlikeli filmine soyunmuşa benziyor.

Film için 150 milyon dolarlık devasa bir bütçe ayıran film yapımcısı Osborne, Hz. Muhammed'i ve onun öğretilerini özetleyen bir filmle beyazperdede arz-ı endam etmeye hazırlanıyor. Osborne, bu filmle kültürler arasında köprü kurmayı ve İslam'ın gerçek anlamı konusunda insanları eğitmeyi amaçladığını söyledi.

Osborne'un filminde İngilizce konuşan Müslüman aktörler rol alacak. Katar merkezli Alnoor Holdings tarafından da desteklenen film, Müslüman akademisyen Şeyh Yusuf El Kardevi'nin de editoryal denetiminde olacak. İslami geleneğe uygun olarak Hz. Peygamber'in yüzü ekranda görünmeyecek.

Alnoor'un yöneticisi Ahmed Abdullah Al Mustafa, "Film Hz. Peygamber'in yaşamına ışık tutacak, doğumundan ölümüne her ayrıntıyı içerecek. Hz. Muhammed'in insanlığına vurgu yapılacak," diye konuştu.

Filmin 2011 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Turkishny.com/Gülten Sarı