Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü münasebetiyle Türkevi'nde bir resepsiyon verdi.

Büyükelçi Apakan ve eşi Lale Apakan tarafından verilen resepsiyona, BM'ye üye 192 ülkenin daimi temsilciliklerinin başta büyükelçileri olmak üzere üst düzey diplomatlarının yanı sıra, BM yetkilileri, Türk diplomatlar ve gazeteciler de katıldı.

Resepsiyona gelen davetliler, Büyükelçi Apakan, eşi Lale Apakan ve BM Daimi Temsilci Yardımcısı Fazlı Çorman tarafından karşılandı. Apakan, resepsiyon sırasında Türk gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

''29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamaktan dolayı gururluyuz, mutluyuz. Burada düzenlediğimiz 29 Ekim Resepsiyonu, BM'de New York'ta görev yapan 192 ülkeye ait delegasyonlara dönük. Bu resepsiyonda Türkiye'yi temsil etmekten gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Bu akşam, New York Başkonsolosumuz tarafından da New York'taki Amerikalı yetkililer ve vatandaşlarımız için ayrı bir resepsiyon verilecektir. Bu resepsiyona da Başkonsolosumuzla birlikte katılarak vatandaşlarımızla merhabalaşacağım, kendilerini selamlayacağım. Tabiatıyla Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde de resepsiyon ve gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Böylece dış temsilcilikler olarak 29 Ekim'i bir bütün olarak kutlamaktayız.''

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un iletişim ve enformasyondan sorumlu yardımcısı Kiyotaka Akasaka da Genel Sekreteri temsilen resepsiyona katıldı.

Resepsiyona katılan davetliler arasında BM'nin eski genel sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs özel danışmanlığını yapan Alvaro de Soto da vardı. De Soto resepsiyonda bir süre Türk ve Kıbrıslı Türk diplomatlarla sohbet etti.

ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Alejandro Wolff da resepsiyona katıldı ve Daimi Temsilci Büyükelçi Apakan ve yardımcısı Fazlı Çorman ile sohbet etti.

 

Haber: AA

Fotograflar: Turkishny.com