Ermenistan Meclisi'nin, Türkiye ile sınır kapılarının açılmasını öngören protokol anlaşmasını oylamak için, önce Türk vekilleri bekleyeceği belirtildi.

Ermenistan Parlamentosu sözcüsü Nairi Petrosyan, Erivan'da yaptığı açıklamada anlaşma için Türkiye'nin hareket etmesini bekleyeceklerini söyledi. Hükümet, Ermenistan sınırının da açılmasını öngören protokol anlaşmasını geçtiğimiz hafta TBMM'ye sunmuş; ancak oylama için bir tarih belirlenmemişti.

Bloomberg ajansına konuşan Ermenistan Ulusal ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Başkanı Richard Giragosian da anlaşma konusunda "yetersiz bilgiden dolayı" Ermeni halkının kafasının karışık olduğunu söyledi. Giragosian, "Büyük bir çoğunluk sınırın açılmasını ve ilişkilerin normalleşmesini istiyor; ancak sorun bunun neyin karşılığında olacağı? Şu an gördüğümüz şey, daha çok yanlış bir mübadele." ifadelerini kullandı. Protokol anlaşmasının Ermenistan Parlamentosu'ndan geçmesinde bir sorun yaşanmayacağını tahmin eden Richard Giragosian, "Gerçek test Türk tarafından gelecek." diye ekledi.

Ermenistan Ulusal ve Uluslar arası Çalışmalar Merkezi Başkanı, Türk milletvekillerinin anlaşmanın onayını, I. Dünya Savaşı'ndaki ölümlerin yıldönümü olan bir dahaki şubat ya da mart ayına kadar erteleyebileceklerini düşündüğünü aktardı. Giragosian, "Türkiye, siyasi çıkarlarını artırmaya çalışıyor." diye kaydetti.

Ermenistan ve Türkiye, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini öngören anlaşmayı 10 Ekim'de imzalamıştı.

(CİHAN)