Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Tereddüt yok. Protokoller onaylanacak" dedi.

Sarkisyan Moskova'dan ayrılmadan önce Zvartnots Havaalanı'nda soruları yanıtlarken, Türkiye ile ön koşulsuz ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtirken, Türk yetkililerin kullandığı ifadelerin anlamı bozulmadan, değiştirilmeden aktarılmasını istedi.

Aynı tutumu Azerbaycan medyasından da istediğini anlatan Sarkisyan, “Adımlarımız tereddüt olmadan bu yönde hareket edecektir. Türkler ve biz sürece devam edeceğiz. Bizim için tereddüt yok. İmzaladığımız protokoller onaylayacak" dedi.

Ermenistan Televizyonu'nda sözleri yayınlanan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının Azerbaycan'a yönelik olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetini kabul etmemek için ciddi neden görmediğini belirten Ermeni Cumhurbaşkanı “Tersine Türkiye'ye gitmem için durum uygun. Hiçbir zaman ön koşul ileri sürmedik ve Türkiye ile ilişkilerimizi de yine koşulsuz olarak kurduğumuzu hep söyledik" diye konuştu.

Erdoğan'ın Karabağ'a atıfta bulunan sözlerini kastederek, Türkiye'de yapılan son açıklamaların öncelikle Azerbaycan'a mesaj vermeye yönelik olduğunu savunan Sarkisyan, “Ne yazık ki Ermeni kamuoyu bu açıklamaları hep Azeri internet sitelerinden öğreniyor. Bu siteler de doğal olarak Türk yetkililerin açıklamalarını çarpıtıyor. Yine de böyle açıklamalar oldu. Bence, öncelikle Azeri kamuoyuna yönelik açıklamalar bunlar" dedi.

Sarkisyan, “Türkler protokolleri onaylamayacaksa neden imzaladı? Belki de bizim son anda geri adım atacağımızı düşündüler. Sonuç olarak top onların sahasında. Biz duraksamadan ilerleyeceğiz. Türkler protokolleri onaylarsa, belirlenen takvim işleyecek. Onaylamazlarsa da günah bizden gider" diye konuştu.

Sarkisyan ayrıca, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in “barış görüşmelerinde Karabağ çevresindeki bölgelerin boşaltılması konusunun ele alındığıö açıklamasını yalanladı.

Ermenistan Televizyonu, Erivan'da düzenlenen büyük bir konseri yayınladı. Konseri Sarkisyan eşi ve din adamları ile birlikte izledi.