Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokoller Dışişleri Bakanı Ahmet davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nabandyan tarafından imzalandı. İmzalar sonrasında iki ülke bakanlarının yapacakları açıklamalar iptal edildi. İsviçre Dışişleri Bakanı'nın açıklaması ile yetinildi.

Tarihi İmza Atılıncaya Kadar Neler Yaşandı?

İsviçre, Türkiye Ermenistan arasından yapılacak protokollerin imza töreninde imza töreni belirsiz bir süre ertelendikten arabulucular devreye girdi. Kriz çözüldü ve protokole iki ülke dışişleri bakanları imzayı attı.İsviçre Dışişleri, dün akşam saatlerinde yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan arasında bugün Zürih'te yapılacak olan imza törenine katılacak üst düzey isimleri duyurdu. Törene, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Levrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Konseyi'ne başkanlık eden Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ve Avrupa Birliği (AB) Dış Politika şefi Javier Solana'nın da katılacağını teyit edildi.

DAVUTOĞLU İSVİÇRE'DE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine dair protokolü imzalamak üzere İsviçre'nin Zürih kentine gitti. Bakan Davutoğlu, saat 12.45'te kendisini taşıyacak olan GAP uçağı ile Zürih'e hareket etti. Bakan Davutoğlu'nun Türkiye saati ile 19.00'da Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri normalleştirecek protokole imza atması bekleniyor.

SOLANA ÜMİTLİ KONUŞTU

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokollerin imzalanmasının, bölgenin tamamı için çok olumlu olacağından emin olduğunu belirtti.

Javier Solana, "Bu kararların, bölgenin tamamı için çok olumlu olacağından eminim" dedi ve Brüksel'in, protokollerin en kısa sürede her iki ülkenin parlamentolarında onaylanmasını ve yürürlüğe konulmasını umduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın heyetinden bir diplomat da, "sınırların açılması, ilişkilerde normalleşme, diplomatik ilişkilerin kurulması ve bölgede anlaşmazlık riskinin azalmasının herkesin çıkarına olduğuna inandıklarını" söyledi.

SON DAKİKA PÜRÜZLERİ

Fransız haber ajansı AFP, Amerikalı yetkililere dayanarak, Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin imzalanmasının, Ermenistan ile son dakikada ortaya çıkan bir sıkıntı yüzünden geciktiğini bildirdi.

Zürih'teki AFP muhabiri, Ermeni ve ABD heyetlerinin, imza töreninin yerel saatle 17.00'de (TSİ 18.00) düzenlenmesi beklenen Zürih Üniversitesi'ne gelmediklerini duyurdu.

Amerikalı sözcü, Ian Kelly, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın oteline döndüğünü açıkladı.

Kelly, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan'ın da Amerikan heyetinden bir yetkiliyle görüşmesinin beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Reuters'ın haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasından sonra yapılacak açıklamalar konusunda ortaya çıkan sıkıntıyı çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

SON DAKİKA İMZA TÖRENİ ERTELENDİ

Türkiye-Ermenistan arasındaki protokollerin imza törenini düzenleyen İsviçreli bazı yetkililer, basın mensuplarını bekledikleri locadan çıkartarak, imza töreninin belirsiz bir süre ertelendiğini bildirdi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin imza törenini düzenleyen İsviçreli yetkililer, TSİ 18.00'de başlaması planlanan törenin yarım saat kadar sarkmasıyla birlikte, bazı sorunların olduğu ve imza töreninin tehlikeye girdiği haberlerinden sonra, basın mensuplarından törenin yapılacağı salonu boşaltmalarını istedi.

Aynı yetkililer, törenin ne zaman yapılacağını bilmediklerini belirterek, belirsiz bir süre erteleme olduğunu, basın mensuplarının basın merkezinde bekleyebileceğini kaydetti.

Salonda imza törenini bekleyen bazı davetlilerin de salonu terk ettikleri, basın merkezinde canlı olarak yayımlanan tören salonu görüntülerinin kesildiği ve yerine maç yayını yapılmaya başladığı gözlendi.

İMZA SONRASI KONUŞMA METNİ DEĞİŞİYOR

Ermenilerin, yapılacak açıklamanın 'Türkçe' metnindeki bazı ifadelerden endişe duyduğu kaydediliyor.

Clinton'un otelde Ermeni yetkililerle görüşürken, Türk diplomatlarla da telefonda konuştuğu ve sorunu çözmeye çalıştığı bilgisi verildi. Amerikalı bir yetkiliye göre, Türk yetkililer metinde değişiklik yaparak Clinton'a gönderdi.

Zirvede Ermenistan tarafının 'soykırım' Türk tarafının da 'Karabağ' ifadelerinin çıkarılacağı belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan görüştüler.

İMZA İÇİN YENİDEN SALONA DÖNDÜLER

Daha sonra ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan da protokolün imzalanacağı salona geri döndü.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokollerin imza töreninde ortaya çıkan sıkıntıların ardından, heyetler yeniden törenin yapılacağı Zürih Üniversitesi'ne dönmeye başladı.

Ortaya çıkan sıkıntının ardından otele giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, protokollerin imzalanacağı üniversiteye geri döndü. Clinton'un ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın da imzaların atılacağı yere geldiği bildirildi.

Törenin yapılacağı salonda görevlilerin, yeniden sandalye ve ekipmanları düzenlemeye başladığı gözlendi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin protokollerin imza töreninde ortaya çıkan sıkıntıların ardından, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın Zürih Üniversitesi'ne döndüğü bildirildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Nalbantyan'ın da imza töreninin düzenleneceği üniversiteye geldiğini duyurdu.

Ortaya çıkan sıkıntının ardından oteline giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, protokollerin imzalanacağı üniversiteye geri dönmüş, Clinton'un ardından Ermenistan heyeti de imzaların atılacağı yere gelmişti.

İMZALAR ATILDI

İsviçre'deki görüşmeler imza aşamasında yaşanan kriz aşıldı ve daha sonra İsviçre Dışişleri Bakanı'nın konuşmasından sonra 24 Avrupa Temsilcisi Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları'nın da bulunduğu salonda Bakan Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan imza attı. İmzalar sonrasında iki ülke bakanlarının yapacakları açıklamalar iptal edildi. İsviçre Dışişleri Bakanı'nın açıklaması ile yetinildi.

CİHAN-AA