Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini öngeren tarihi imzalar bugün atılıyor. Gözler İsviçre'nin Zürih kentinde. Ancak protokollerin imzalanmasının, Ermenistan ile son dakikada ortaya çıkan bir sıkıntı yüzünden geciktiği belirtiliyor.

Zürih'teki AFP muhabiri, Ermeni ve ABD heyetlerinin, imza töreninin yerel saatle 17.00'de (TSİ 18.00) düzenlenmesi beklenen Zürih Üniversitesi'ne gelmediklerini duyurdu.

Amerikalı sözcü, Ian Kelly, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın oteline döndüğünü açıkladı.

Kelly, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın da Amerikan heyetinden bir yetkiliyle görüşmesinin beklendiğini kaydetti.

Öte yandan Reuters'ın haberine göre, Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasından sonra yapılacak açıklamalar konusunda ortaya çıkan sıkıntıyı çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

Clinton imza törenine katılmayacak

Zürih'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton törene katılmayacak. Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın ise törene katılacağı belirtiliyor.

Protokollere imzayı, Ankara adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erivan adına ise Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan atacak.

Normalleşme sürecinde arabulucu olan İsviçre'nin dışişleri bakanıyla, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Amerika, Fransa ve Rusya'nın dışişleri bakanları da törende hazır bulunacak.Davutoğlu-Clinton görüştü


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile protokollerin imza töreni için geldiği Zürih'te ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir araya geldi.

Ermenistan ile diplomatik ilişkilerin kurulması ve ilişkilerin geliştirilmesi protokollerinin imzalanmasına az bir süre kala düzenlenen görüşmede, basına herhangi bir açıklama yapılmadı. Clinton'ın Nalbandyan ile de görüşmesi bekleniyor.

AB'yi Solana temsil ediyor


Törende, Avrupa Birliği'ni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar temsil edecek.

Solana Zürih'te yaptığı açıklamada, "Umarım protokollerin parlamentoların onayından geçmesi süreci bir an önce tamamlanır" diye konuştu.

Javier Solana, "Bu kararların, bölgenin tamamı için çok olumlu olacağından eminim" dedi ve Brüksel'in, protokollerin en kısa sürede her iki ülkenin parlamentolarında onaylanmasını ve yürürlüğe konulmasını umduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın heyetinden bir diplomat da, "sınırların açılması, ilişkilerde normalleşme, diplomatik ilişkilerin kurulması ve bölgede anlaşmazlık riskinin azalmasının herkesin çıkarına olduğuna inandıklarını" söyledi.

İmza törenin ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'ın katılması bekleniyor.

Protokollerin yürürlüğe girmesi için, Türkiye ve Ermenistan meclislerinin onayı gerekiyor.

Lyon Ermeni derneği olumlu


Bu arada, Lyon Ermeni Dernekleri Koordinasyon Kurulu (CCAF) başkanı ve aynı zamanda Lyon Ermeni Anıtları Yönetim Kurulu Başkanı Jules Mardirossian, başkanı olduğu "CCAF Lyon" adına yaptığı açıklamada "Protokole" çok olumlu baktıklarını söyledi.

Mardirossian, “Ermeni Türk diyalogunun enteresan yönü diyalogun kendisi. Başlangıçta, yol haritasında hiçbir önşart yoktu, fakat protokol önşartlar içeriyor. Genel olarak Ermeni diasporası bu durumdan memnun değil. Önşartlar olmayan bir Ermeni Türk diyalogu gerekliydi. Bu çok önemli zamanı önşartlar koyarak biraz kırmış olduk. Fransa Ermeni koordinasyon kurulu (CCAF) Ermeni Türk diyaloğu için çok olumlu, buna rağmen CCAF protokolün bazı maddelerine şüphe ile bakıyor" ifadelerini kullandı.

Eylülde anlaşma sağlanmıştı

Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıkları, 1 Eylül 2009'de iki ülke arasında mutabakata varıldığını açıklamıştı. Mutabakat kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi için bir takvim belirlendi.

İmzalanacak 2 protokol Türk ve Ermeni meclislerinin onayına sunulacak. Taslak metne göre protokolün yürürlüğe girmesinden iki ay sonra sınırlar açılacak.