Türkiye ile İran'ın, PKK ve Pjak Kamplarına Yönelik Operasyon Düzenlenmesi Konusunda Irak Yönetimiyle Gizli Bir Anlaşma İmzaladığı Öne Sürüldü.

Türkiye ile İran'ın, Kuzey Irak'ta Kürt bölgesi sınırları içindeki terör örgütleri PKK ve PJAK kamplarına yönelik operasyon düzenlenmesi konusunda Irak yönetimiyle gizli bir anlaşma imzaladığı öne sürüldü. Irak'ta hükümette yer alan Kürt İttifak Blok'u üyesi Iraklı parlamenter Yusuf Ahmet, PKK ve PAJK kamplarını yaklaşık 3 yıldır bombalayan Türkiye ve İran'ın, sınır ötesi operasyon konusunda Irak hükümetiyle gizli bir anlaşma imzaladığını iddia etti.

Dengeazad'ın haberine göre Kürt parlamenter Ahmet, Türkiye ve İran'ın, kendilerine yönelik silahlı eylemler düzenleyen PKK ve PJAK'a karşı Kürt sınırları içinde operasyon düzenleyeceklerini söyledi. Türkiye ve İran'dan Irak'ın sınırları içinde askeri operasyonlar düzenlemesine izin vermeyen anlaşmalara bağlı kalmalarını isteyen Ahmet, Irak ve Kürt hükümetlerini de uyardı.

{jumi [google/code.html]}

Ahmet, "Irak ve Kürt bölge hükümetleri de, Kürt bölgesindeki sınırları içinde sızma yaparak İran ve Türkiye'ye saldırı düzenleyen silahlı gruplara karşı gerekli önleri almalıdır." dedi. Ahmet, son olarak silahlı grupların Kürt bölgesinden komşu ülkelere eylem amaçlı sızmalarının, komşu ülkelerle soruna yol açtığına da dikkat çekti.

(CİHAN)