Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atlantic Records plak şirketinin sahibi merhum Ahmet Ertegün’ün eşi Mika Ertegün’e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanını takdim etti.

Müteveffa Ahmet Ertegün’ün hayat boyu yakaladığı büyük başarıları taçlandırmak ve Türk-Amerikan ilişkilerine yapmış olduğu katkıları onurlandırmak amacıyla verilen devlet nişanı töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti Amerika Büyükelçisi Nabi Şensoy birer konuşma yaptılar.

alt

Türkiye ile Amerika Arasında Köprüydü

Beraberinde geldiği heyetle kaldığı The Plaza Hotel’de düzenlenen resepsiyonda, gecenin anısına yaptığı konuşmasında Başbakan Erdoğan, Ertegün'e devlet nişanı verme düşüncesinin, kendisinin 2006 yılındaki vefatından önce kararlaştırıldığını ancak törenin Türk heyetinin ABD ziyareti dolayısıyla bugün yapılabildiğini ifade etti. Erdoğan, Ertegün’ün Türkiye ile Amerika arasında bilim sanat ve en çok da müzik üzerinden sarsılmaz köprüler inşa ettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Ertegün’ü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı sırada tanıştığını fırsatı bulduğunu, kendisindeki girişimci ruhun ve kurduğu her işin üstesinden başarıyla gelme gücünü gördüğünde Ertegün’ü çok daha iyi tanıma fırsatı buluduğunun altını çizdi.

{jumi [google/code.html]}

alt

Siyah ve Beyazı Müzikte Birleştirdi

Türkiye’nin Amerika Büyükelçisi Nabi Şensoy da ödül törendeki konuşmasında “Ahmet Ertegün’ün aramızdan ayrılışı nedeniyle bu ödülü buruk bir şekilde takdim ediyoruz” dedi. Şensoy, Ertegün’le 80’li yıllara dayanan arkadaşlıklarının ABD Büyükelçiliğine atandığı yıllarda dostlukla pekiştiğini ifade etti. Şensoy, Ahmet Ertegün’ün Atlantic Records plak şirketiyle Amerikan müzik tarihinde çığır açan bir isim olduğunu, plak şirketi aracılığıyla pekçok büyük müzisyenin tanınmasına, müzik dünyasına girmesine ön ayak olduğunu vurguladığı konuşmasında, Ahmet Ertegün’ün, Amerika tarihinde ilk defa, dönemin tüm zorluklarına karşın, doğaçlama müzik çalışmaları için siyah ve beyaz grupların biraraya gelmesine olanak tanıyan kişi olduğu bilgisine yer verdi ve kendisinin yine Atlantic Records aracılığıyla caz müziği ile R&B tarzını birleştiren ilk kişi olduğunu hatırlattı.

alt

Törende yapılan konuşmaların ardından Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nı Mika Ertegün’e takdim etti. Nişan takdiminin ardından Mika Ertegün de bir konuşma yaparak kendisine Ahmet Ertegün’ün şahsında kendisine verilen bu nişanı almaktan büyük onur duyduğunu söyleyerek Başbakan Erdoğan’a ve davetlilere teşekkürlerini dile getirdi.

alt

alt

alt

Haber: Oktay Güney – Turkishny.com

Fotograflar: Oktay Güney