Başbakan Erdoğan, Marriott Marquis Otel'de ABD'de yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan Türk vatandaşlarının buralara çok farklı eyaletlerden, uzun yollar kat ederek geldiklerini anımsatarak, bunun ancak bir aşkın, sevdanın, bir millet olma şuurunun sonucu olduğunu söyledi.

Erdoğan, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının elde ettiği başarılardan büyük bir memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, 'Dünyanın neresine gittiysem bu gururu yaşıyorum' dedi. Türk vatandaşlarının yurt dışında ekonomide, bilimde, sanat alanlarında görev aldıklarını memnuniyetle müşahede ettiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

alt

'Acaba burada da bir Türk var mı diye düşündüğüm zaman bir anda bir vatandaşımız karşıma çıkıyor. Demek ki bu millet hakikaten zaman zaman devlet önüne geçmediği halde o başka bir ülkeye giderek tırnaklarıyla kazıyarak ekmeğini kazama gayretine giriyor. O ülkelerin devlet başkanları, başbakanları, vatandaşlarımdan övgüyle söz ediyor. Ben Başbakan olarak bu övgüleri duyduğumda göğsüm kabarıyor. Biz her zaman şuna inandık; Türkiye'nin genç, dinamik bir nüfusu var. Zekiliğiyle, çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle kendisini her ortamda hissettiren bir milletiz. Eğer milletimizin önünü açabilirsek, gerekli alt yapıyı kurabilirsek, eğitimi verirsek bizim insanımız da imkansız şeyleri yapabilir duruma gelecektir.'

ERMENİSTAN İLE ÇÖZÜM AZERBAYCAN'I ASLA RENCİDE ETMEYECEK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ermenistan ile aramızdaki problemleri çözmek için irade ortaya koyduk. Altını çizerek ifade ediyorum; Türkiye'nin çıkarına olacak, Azerbaycan'ı da asla rencide etmeyecek şekilde çözüm çabalarımız var. Bunun dışında bir çözüm düşünemeyiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Marriott Marquis Otel'de ABD'de yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldiği toplantıda, dış politik gelişmelere değindi.

Erdoğan, Türk dış politikası hakkında bilgiler verirken, Türkiye'nin artık küresel meselelerde söz sahibi bir ülke konumuna geldiğini dile getirdi.

Bundan 6-7 yıl önce Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı medya kuruluşu sayısının 35 olduğunu, ancak bugün bu rakamın 265'e çıktığını belirten Erdoğan, bunun Türkiye'ye verilen önemin göstergesi olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, İran ve Rusya gibi ülkelerle de iyi ilişkiler kurulduğuna işaret ederek, Türkiye'nin bölgede önemli bir ülke konumuna geldiğini söyledi.


''TÜRKİYE'NİN YILDIZI PARLIYOR''

Ermenistan ile ilişkilere değinen Erdoğan, ''Ermenistan ile aramızdaki problemleri çözmek için irade ortaya koyduk. Altını çizerek ifade ediyorum; Türkiye'nin çıkarına olacak, Azerbaycan'ı da asla rencide etmeyecek şekilde çözüm çabalarımız var. Bunun dışında bir çözüm düşünemeyiz'' diye konuştu.

Erdoğan, Kıbrıs Sorunu ile ilgili olarak da Güney Kıbrıs tarafının gerekli hassasiyeti göstermediğini belirtti. Erdoğan, ''Kuzey Kıbrıs'ın yok farz edildiği bir çözümün içinde Türkiye yer alamaz. Bunun böyle bilinmesi lazım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü'nün daha önce KKTC halkından ''toplum'' olarak söz ettiğini, ancak bugün söz ederken ''devlet'' tanımınını kullandığını anımsattı. Bunun kendi çabalarıyla gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, aynı şekilde Ortadoğu'da ve Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye'nin yoğun bir mesai sarf ettiğini belirtti.

Türkiye'nin yıldızının hızla parladığını vurgulayan Erdoğan, atılan adımları kalıcı hale getirmek gerektiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, bunun, geçmişte yaşanan acı tecrübelerin yaşanmaması için zorunlu olduğunu vurguladı.

Demokratik adımlardan asla vazgeçmeyeceklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu, bu dört ilkeyi eş zamanlı olarak yükseltmenin gayreti içinde olduklarını vurguladı.

alt

TÜRKSEN KÜRT'E, KÜRTSEN TÜRK'E SAYGI DUYACAKSIN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bunun (demokratik açılım) ne kadar risk taşıyan bir alan olduğunu biliyoruz, siyaseten biliyoruz'' dedi.
Erdoğan, ''Her zaman başarılı olmak isteriz, her seçimi kazanmak isteriz. Ama biz bu yola çıkarken bir şey istedik. Bilelim ki biz 550 milletvekilini kaybedeceğiz, bir şehidin gelmesini istemeyiz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Marriott Marquis Otel'de ABD'de yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya geldiği toplantıda, 1,5 aydır ''Milli Birlik Projesi''nden söz ettiklerini, ancak bazılarının bunun üzerinden siyasi rant devşirmek istediğini söyledi.

Sorumluluklarının bilincinde hareket ettiklerini belirten Erdoğan, ''Bunun (demokratik açılım) ne kadar risk taşıyan bir alan olduğunu biliyoruz, siyaseten biliyoruz. Her zaman başarılı olmak isteriz, her seçimi kazanmak isteriz. Ama biz bu yola çıkarken bir şey istedik. Bilelim ki biz 550 milletvekilini kaybedeceğiz, bir şehidin gelmesini istemeyiz'' diye konuştu.

İnsanların etnik kimliklerini doğarken kazandığını ve herkesin buna saygı göstermek zorunda olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, ''Kürt, Türküyle, Lazıyla evlenmiş. Boşnak, Arnavutu ile evlenmiş'' dedi.
alt
''BÜTÜN ETNİK UNSURLAR ZENGİNLİKTİR''

Türkiye'de, bu şekilde insanların birbiriyle aileler kurduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bir sıkıntı yok. Niye karıştırıyorsun. Biz diyoruz ki, bütün etnik unsurlar zenginliktir. Ama üst kimlik nedir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Burada bütünleşeceğiz, bir ve beraber olacağız. Herkes birbirinin etnik kimliğine saygı duyacak. Etnik kimlik sonradan kazanılmaz. Doğarken kazanılır. Dolayısıyla buna saygı duymak durumundayız. Bu inceliğin altını çizerek vurguluyorum. Öyleyse hep birlikte Türksen Kürt'e, Kürtsen Türk'e saygı duyacaksın. Aynı şekilde Lazı Boşnağına, Boşnağı Lazına saygı duyacak. Biz vatandaşlık noktasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir ve beraberlik içinde, tek millet diyeceğiz, tek bayrak, tek devlet, tek vatan diyeceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Şair güzel söylemiş; 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' Bayraktaki kırmızı sıradan akan bir kanın kırmızısı değildir, bu vatan uğruna şehit olanların akıttığı kanın kırmızısıdır, alıdır. Bizim bağımsızlığımızın ifadesi olan hilaldir, yıldız da şehidimizin nişanesi olan yıldızdır.''

Bununla birlikte, ''demokratik açılım için Kürt açılımı'' ifadesini kullandıklarını dile getiren Erdoğan, bunun başlıklardan biri olduğunu, en önemli başlığın ise terör konusu olduğunu vurguladı.

Bunun içinde pek çok ülke sorununun bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, bu konuda partilerden randevu istediğini ancak, CHP ve MHP'nin bu talebe olumsuz yanıt verdiğini anımsattı.

Sürecin nasıl işleyeceği, içinde nelerin olduğunun tam olarak şekillenmediğini belirten Erdoğan, ancak bazı siyasetçilerin çıkarak, ''hazmettireceksiniz'' dediğini, bu tür yaklaşımların yanlış olduğunu söyledi. Bunların yavaş yavaş aşılacağını, konuşulacağını dile getiren Erdoğan, ''Bizim niyetimiz samimi, biz birlik ve beraberlikten yanayız'' dedi.

Sağlık konusunda yaptıkları reformlara da değinen Erdoğan, İstanbul'da dolaşırken rastladığı ABD'li bir turistin Türkiye'nin sağlık alandaki uygulamalarından söz ettiğini bunun da kendisini şaşırttığını anlattı. Erdoğan, ABD'li turiste bunları ABD Başkanı Obama'ya iletmesini isteyerek espri yaptığını kaydetti.

Erdoğan, ABD'de yaşayan Türk vatandaşlarından birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmelerini isteyerek, ''Asimilasyona hayır, entegrasyona evet'' dedi.

alt

ABD'de Yaşayan 169 Bin Türk Vatandaşı Var

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'de yaşayan 12 bin Türk gencinin üniversite çağında bulunduğunu söyledi.

Büyükelçi Şensoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, New York'ta Türk vatandaşlarıyla Marriott Marquis Oteli'ndeki buluşmasında bir konuşma yaptı.

Şensoy, Türk toplumunun ABD'ye geç gelen toplumlardan biri olduğunu belirterek, Türklerin 1950'li yıllardan itibaren ABD'ye gelmeye başladıklarını söyledi. ABD'nin verilerine göre, ABD'de yaşayan 169 bin Türk vatandaşı olduğunu dile getiren Şensoy, bunların 80 bininin de doğuştan ABD vatandaşı olduğuna işaret etti.

ABD'de Türk derneklerinin iki ülke arasında dostluk köprüsü oluşturmak için kurulduğunu, bu derneklerin ilk örneklerinin New York'ta kurulan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Washington'da kurulan ATAA olduğunu söyledi.

Şensoy, ABD'de 12 bin Türk gencinin üniversite çağında olduğuna dikkati çekerek, Türk öğrencilerinin sayı açısından ülkede 8. sırada geldiğini kaydetti.

ABD'deki Türklerin sadece kültürel ve sosyal alanlarda değil, ticari alanlarda da önemli dernekler kurduğunu anlatan Şensoy, bunların arasında Türk Amerikan Ticari ve Sanayi Odası Derneği (TACCI), merhum Ahmet Ertegün'ün kurduğu Amerikan Türk Cemiyeti (ATS) ve Türk bilim adamlarının ve akademisyenlerinin kurduğu TASSA'yı gösterdi.

Şensoy, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin ''model ortaklık'' seviyesine çıktığını belirtti.

Başbakan Erdoğan'ın vatandaşlarla buluşma toplantısına Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da katıldı.

NEW YORK (A.A) - Bilal Yakınbaş - Özlem Şahin Şakar

Fotoğraflar: Oktay Güney