İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, yeni uranyum zenginleştirme tesisleri hakkında Uluslararası Atom Enerjisi Kururmu'nu (IAEA) bilgilendirdiklerini, ve bunu kendilerine verilen süreden daha erken yaptıklarını belirterek, "Tesis, ancak 18 ay sonra devreye girecek ve önceden IAEA tarafından teftiş edilecek" dedi. ABD Başkanı Barack Obama ise İran'a askeri seçeneği gözardı etmediklerini, ancak önceliğin diplomatik çözüm olduğunu söyledi.

Ahmedinecad, New York'ta The Intercontinental Barclay Oteli'nde yabancı basın mensupları için basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda söz konusu yeni tesisler hakkında ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un G-20 Zirvesi'nde tesisin yasal olmadığına yönelik açıklamalarını hatırlatan Ahmedinecad, bu açıklamalardan son derece rahatsız olduklarını söyledi.

Ahmedinecad, tesisin barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etmek amacıyla kullanıldığını, tümüyle IAEA kurallarına uyduğunu, yasal ve teftişe açık olduğunu belirtti.

alt

{jumi [google/code.html]}

Tesisin inşaasının ardından İran'ın iyi niyetle erken davranarak kendilerine tanınan 6 ay yerine 18 ay öncesinden IAEA'ya bilgi verdiğini belirten Ahmedinecad, IAEA kurallarının açık olduğunu ve herkes tarafından bilindiğini söyledi.

IAEA'nın daha sonra tesisi teftiş edeceğini ve bir rapor hazırlayacağını da söyleyen Ahmedinecad, "Şimdi bu konuda neden bu kadar gürültü kopartılıyor anlayamadım, ortada yeni bir durum yok ki. Tesisimiz daha önceki tesislerden farklı değil. Herhangi olağanüstü bir durum yok" dedi.

alt
İran'ın hiçbir şey saklamadığını ve IAEA'yı her konuda bilgilendirdiğini söyleyen Ahmedinecad, "Bizim IAEA'nın teftişi konusunda bir sorunumuz yok, korkumuz da yok. Zaten birşey saklasak IAEA'ya bu kadar ay öncesinden haber vermeyiz" dedi.

"İlerde pişmanlık duyacaklar"

Obama, Sarkozy ve Brown'nun bugün yaptıkları açıklamalardan ilerde pişmanlık duyacaklarını da söyleyen Ahmedinecad "Şimdi bir çeşit medya oyunu oynuyorlar, üste çıkmaya çalışıyorlar. Bu hoş değil" dedi.

Obama'nın, İran'ın yeni tesisinin barışçıl amaçlara uygun olmadığına yönelik sözlerine de "Sayın Obama'nın nükleer uzman olduğunu sanmıyorum, bu konuyu IAEA'ya bırakmalıyız" dedi. Ahmedinecad, zenginleştirilmiş uranyuma tıbbi nedenlerle de ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Mahmud Ahmedinejad, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını da "İran'ın nükleer silahlara karşı olduğunu, bu tür silahların geçmiş yüzyılların silahı olduğunu ve dünyadan silinmesi gerektiğini" dile getirerek, yanıtladı.

Sorunların nükleer silahlarla çözülemeyeceğini de belirten Ahmedinejad "Irak'daki, Afganistan'daki sorunlar devam ediyor" diye konuştu.

Ahmedinecad, bir soru üzerine, "Biz, bize karşı bir saldırıdan endişe duyuyor değiliz. İran, medeniyetiyle, uzun tarihiyle büyük bir ülkedir. Bazı ülkelerin düşündüklerinden ve hayal edebileceklerinden çok daha büyüktür. Biz, kendimizi her türlü saldırıya karşı savunma kapasitesine sahibiz" dedi.

Konuşmalarında Obama'ya fazla eleştiride bulunmayan Ahmedinecad, Obama'nın ABD'ye değişim getireceğini söylediğini ve bunu görmek istediklerini, ancak İran'ın nükleer tesisleriyle ilgili açıklamaların bu değişim eğilimini yansıtmadığını ifade ederek, "ABD'de birilerinin statükonun değişmesini istemediğini" söyledi.

Ahmedinecad'ın daha önce BM'de de basın toplantısı yapacağı açıklanmıştı, ancak daha sonra toplantının iptal edildiği bildirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı oteldeki toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

İRAN'A TEPKİLER

ABD:
ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak "askeri seçeneği gözardı etmediklerini, ancak önceliğin diplomatik çözüm olduğunu" söyledi.

Obama, Pittsburg kentinde düzenlenen G-20 zirvesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, İran ile ilgili seçenekler konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirterek, "ABD'nin çıkarları söz konusu olduğu durumda hiçbir seçeneği gözardı etmiyoruz" dedi.

Nükleer silah da üretebilecek olan nükleer yakıt üretimiyle ilgili yeni tesis için İran'ın "uyarıldığını" ifade eden Obama, "bu konuda uluslararası alanda daha önce hiç olmadığı kadar birlik bulunduğunu, uluslararası toplumun söyleyeceğini söylediğini" kaydetti.

Barack Obama, "Şimdi, İran'ın seçimini yapması gerek. Ya ABD'nin söylediği gibi nükleer silah yapma arzusundan vazgeçmeli ve uluslararası standartlara uymalı, veya çatışmaya doğru olan yoluna devam etmeli" diye konuştu.

Obama, diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda İran'a yaptırımlar uygulanabileceğini ve bunun etkili olabileceğini söyledi, ancak söz konusu olası yaptırımlarla ilgili detay bilgi vermedi.

Konuşmasında İran'ın nükleer çalışmalarını açıkça ortaya koyması gerektiğini belirten Obama, bu ülkeyle gelecek hafta yapılacak görüşme konusunda ise "halen sınırlı bir ümidi olduğunu" söyledi.

Fransa ve Britanya liderleri de İran'ın yeni nükleer tesisinin nükleer silah yapımında kullanılabileceği yönünde endişe duyduklarını açıklamış, İran ise bu çalışmaların barışcı ve enerji üretimi amaçlı olduğunu yinelemişti.

BM:
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran'ın yeni bir nükleer tesis inşa ettiğine dair açıklamaları karşısında "ciddi endişelerini" dile getirdi.

BM Genel Sekreteri'nin basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Ban İran'a, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına tamamen uyması ve IAEA ile tam işbirliği yapması çağrısını yineledi.

Genel Sekreter, İran'ın yeni nükleer tesisin barışçı olduğunu kanıtlamak zorunda olduğunu belirtti.