Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na hitap etti.

Dünyanın karşı karşıya bulunduğu büyük ve zorlu sorunları sıralayan Erdoğan, "Fakat bunlardan hiçbiri altından kalkamayacağımız sorunlar değildir. Sorunların çözümü için herkesi kucaklayan, adil, paylaşımcı, farklılıkları zenginlik olarak gören ve güven esasına dayalı bir küresel düzene ihtiyacımız var." dedi. Erdoğan, bu konuda yeni bir liderlik anlayışına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Terörizm ve nükleer silahların yayılması gibi tehditlerin küresel ölçekte ciddi birer endişe kaynağı haline geldiğine dikkat çeken Erdoğan, dünyadaki diğer sorunların da ciddiyetini koruduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, "Böyle bir tabloda BM'nin önemi ve vazgeçilmezliği daha da netlik kazanıyor. Adil ve katılımcı bir küresel düzenin kurulması için BM'nin etkinliğini hep birlikte artırmak zorundayız." şeklinde konuştu. "Asla umutsuz değiliz." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Küresel barış ve istikrarın mümkün olduğuna dair umutlarımız her an diridir. Bu yüzden BM'nin küresel kamu vicdanının sesi ve sözcüsü olmasını istiyoruz. Temsil kabiliyeti güçlendirilmiş, demokratik, şeffaf, adil ve etkin bir BM'nin küresel barış ve istikrara daha fazla katkı yapacağına inanıyoruz."

alt

BM'deki reform girişimlerine tam destek verdiklerini belirten Erdoğan, "Fakat, BM sistemindeki reformun Güvenlik Konseyi de reforma tabi tutulmadığı müddetçe başarılmış sayılmayacağı muhakkaktır." dedi. Erdoğan, Türkiye olarak Güvenlik Konseyi'nin temsil gücünün artırılmasını istediklerini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin BMGK'ya seçilmesinde verilen destekten dolayı tüm üye ülkelere teşekkür etti.

alt

{jumi [google/code.html]}

TÜRKİYE BÖLGESİNDE BARIŞ VE İSTİKRAR UNSURU

Türkiye'nin özellikle son yedi yılda uygulamaya koyduğu 'komşularla sıfır problem' politikasına değinen Erdoğan, "Bölgemizdeki sorunlar, aynı zamanda küresel sonuçları da olan sorunlardır. Bu yüzden bölgemizde izlediğimiz yapıcı ve barışçı politika sadece bölgesel değil; aynı zamanda küresel barışa hizmet etmektedir." diye konuştu. Başbakan Erdoğan, pasif iyi komşuluk ilişkisinden, aktif dostluk ve işbirliği ilişkisine geçmeyi hedeflediklerini vurguladı.

alt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'la devam eden diyalog sürecinin bu politikanın örneği olduğunu belirtti. Erdoğan, Ermenistan'la ilişkileri normalleştirmeye yönelik gayretlerinin de meyvelerini vermeye başladığını dile getirdi. Erdoğan, "Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki ihtilaflar başta olmak üzere Kafkaslardaki diğer ihtilafların da bölge ülkelerinin toprak bütünlüklerinin korunması temelinde kalıcı çözümlere kavuşturulması zamanı gelmiştir." dedi. Erdoğan, bu konuda Türkiye'nin barış, güvenlik ve istikrar vizyonunu bölge ülkelerinin paylaşmalarını beklediklerini vurguladı.

Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve iç barışı için yaptıkları girişimlerin de önemine dikkat çekti.

Erdoğan: Filistin sorunu sadece bir tarafın talepleri esas alınarak çözülemez

Türkiye olarak Filistin - İsrail ihtilafı üzerinde hassasiyetle durduklarını belirten Erdoğan, "Filistin - İsrail ihtilafının yan yana, barış ve güvenlik içinde var olacak iki devlet temelinde çözüme kavuşturulmasını bölge ve dünya barışının vazgeçilmez bir şartı olarak görüyoruz." dedi.

Filistin'de ulusal uzlaşının sağlanmasının bağımsız Filistin devletinin kurulması sürecini hızlandıracağını vurgulayan Erdoğan, İsrail'in 2008 yılı sonunda Gazze'ye yönelik saldırısının kısa sürede bir insanlık dramına dönüştüğüne dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, İsrail'i "Fosfor bombalarının atılması neticesinde bin 400'e yakın insan; çocuk, kadın, burada hayatını kaybetti. 5 binin üzerinde insan yaralandı ve Gazze'nin altyapısı yerle bir edildi. BM'nin Gazze'deki binaları dahi bu yıkımdan kurtulamadı." sözleriyle suçladı. Erdoğan, BM'nin Gazze raporunun da bu gerçeği çok net bir şekilde teyit ettiğine dikkat çekti.

Uluslararası toplumun Gazze'nin yeniden imarı için yaptığı taahhütleri hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Üzülerek ifade etmeliyim ki, Gazze'deki insani trajedi halen devam ediyor. İnsanlar çadırlarda yaşıyor. İnsanlar içilecek su bulamıyor. Bu tabloya karşı biz insani görevimizi yapıyor muyuz? Acaba BM ne yapabiliyor? Veya Güvenlik Konseyi ne yapabiliyor. Böyle bir yaptırım gücü var mı yok mu? Gazze için verilen sözler tutulmadı. Gazze saldırı sırasında olduğu gibi, saldırının ve ağır tahribatın ardından da kendi kaderine terk edildi. Şu anda Gazze'ye inşaat malzemelerinin girişine dahi izin verilmiyor. Sadece ilaç, gıda. Gazze halkının acıları ve sıkıntıları devam ediyor."

Hem İsrail'in hem de Filistinlilerin barış ve güvenliği için söz konusu engellerin derhal kaldırılmasını ve Gazze'deki yaşamın normalleşmesini talep ettiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Filistin sorunu sadece bir tarafın talepleri esas alınarak çözülemez. İsrail'in güvenliği kadar Filistinlilerin güvenliği de önemlidir. İsrail'in istikrar talebi kadar Filistin halkının özgürlük ve barış talebi de meşrudur. Bölge ve dünya barışının önündeki en büyük engellerden biri olan Filistin sorununun çözümü ancak herkese adil ve eşit muamele edilmesi halinde mümkün olacaktır."

Gazze'deki insani durumla ilgili vahim tabloya göz yumulamayacağını her vesileyle vurguladıklarını belirten Erdoğan, "Gazze'deki insanlık dramının sona erdirilerek kalıcı huzur ortamının tesisi insani ve vicdani sorumluluğumuzdur. Uluslararası toplumun ilgi ve hassasiyetini kaybetmemesi ve sorunun çözümü yönündeki çabalara yeni bir ivme kazandırması son derece önemlidir." şeklinde konuştu.

'İSRAİL - SURİYE GÖRÜŞMELERİNDE ARABULUCULUĞA HAZIRIZ' MESAJI VERDİ

Erdoğan, Gazze kriziyle sekteye uğramış olan Filistin - İsrail müzakerelerinin yeniden başlatılmasının büyük önem taşıdığına inandıklarını belirtti. Erdoğan, Ortadoğu barış sürecine her türlü katkıyı yapmaya gayret ettiklerini belirterek, İsrail - Suriye dolaylı barış görüşmelerine ev sahipliği yaptıklarını hatırlattı. Erdoğan, gelecekte de tarafların istemesi durumunda bu konuda aktif bir tutum sergilemeye hazır olduklarını ifade etti.

İran'ın nükleer programıyla ilgili anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözümlenmesini isteyen Erdoğan, "Türkiye, tüm ülkelerin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkına sahip olduğunu savunur. Diğer taraftan nükleer silahların yayılmasının dünya barışını tehdit eden bir gelişme olduğunu hatırlatarak, herkesi sorumlu davranmaya çağırıyoruz." dedi.

Başbakan Erdoğan; Afganistan ve Pakistan halklarının radikal akımlarla mücadelelerini desteklediklerini de sözlerine ekledi.

(CİHAN)

Fotoğraflar: AA