BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York Devlet Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Levin Enstitüsü'nde "Medeniyetler İttifakı" konulu bir konuşma yaptı. Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile de bir araya geldi.

Levin Enstitüsü'nde konuşan Erdoğan, "farklılıkları zenginlik olarak görmek ve o şekilde değerlendirmek gibi bir bakış açısını öne çıkarmak durumunda olduklarını" belirtti.

Başbakan Erdoğan, "Şunu belirtmek isterim, ayrıştırmak, farklılaştırmak, bölmek, parçalamak, yıkmak kolay olandır. Zor olan ama aynı zamanda olması gereken evrensel ve insani olan, yapmaktır, inşa etmektir, bir arada tutmaktır" dedi.

Erdoğan, "farklılıklar toplumları birbirinden ayıran unsur olarak görüldüğünde teröre zemin hazırlardığını" da ifade etti; "Terör bugün en fazla dünyadaki ayrışmaları bir istismar amacı olarak kullanıyor. Terörün en çok nemalandığı yer bu ayrışmalardır. Farklılıkları adeta teröre zemin olarak gördüğümüzü biz kendi ülkemizde de yaşıyoruz" dedi.

alt

"Biz de son 25 yıl içerisinde yaklaşık 6 bin şehit verdik" diyen Erdoğan, "Bunun yanında vuruşmalarda 30 bine ulaşan bir ölüm hadisemiz var. İşte biz bütün bunların karşısına ortak değerleri, evrensel ve insani değerleri, ortak bir gelecek inşa etme idealini korumak zorundayız. Zira dünyanın daha da keskinleşen, daha da kutuplaşan bir gerilimle yola devam etmesi mümkün değildir" diye konuştu.

alt

Huntington'un "medeniyetler çatışması" tezini doğrulamak istemediklerini dile getiren Erdoğan, Yunus Emre ve Mevlana gibi düşünürlerin barışa yönelik güzel sözlerini örnek verdi. Erdoğan, "Nitekim yüzyıllar öncesinden bizlere barış ve kardeşlik çağrısı yapan 'Gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz' diyor. Hepimiz ölecek miyiz? Öleceğiz. Öyleyse bu kavga niye, bu savaşlar niye?" diye sordu.

Trafik sorunu ve "küçük Tayyip"

Toplantıya gelirken arabada Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı konuşmayı da örnek veren Erdoğan, Şimşek ile New York'ta bir yerden bir yere yaya olarak 15 dakikada gidilebilecek mesafenin araçla belki yarım saatte zor gidildiğini konuştuklarını söyledi.

Erdoğan, "Bunu konuştuk ve sorduk acaba neden? Halbuki toplu taşımacılık en ideal şekilde var. Peki neden? Biz tüketim ekonomisiyle, verim ekonomisini balans edemiyoruz. Önce bunun balans edilmesi lazım. Buradaki sürekliliği eğer egemen kılmazsak gelecek daha tehlikeli. Herhalde bu dev kulelerin yıkılması mümkün değil. Geniş caddeler inşa etmek de mümkün değil. Peki bu araçları nereye koyacağız? Üst üste bunları mı bina etmeye başlayacağız? Bu da mümkün değil. Öyleyse gelecek çok daha büyük tehlike arz ediyor" dedi.

alt


Başbakan, "Ben çok fakir bir ailede büyüdüm. Bizim kendi özel arabamız yoktu ve okulum 30-40 dakika mesafedeydi. O yolu küçük Tayyip olarak ben yaya gider gelirdim, annem de elimden, kolumdan tutmazdı ve ayakkabılarım delik deşikti. Yağmurda, çamurda, kışta ayaklarımın kızardığını bilirim. Şimdi biz çoluğumuza çocuğumuza o ayakkabıları layık görmüyoruz, çok daha farklı bir noktadayız. Bununla böyle olsun demiyoruz. Şüphesiz ki daha iyi ama daha iyi olmalıyız. Daha iyi olması için tüketim ekonomisi ile verim ekonomisini dengelememiz lazım. İsraf ekonomisine de dikkat etmeliyiz. Eğer bunu başarırsak biz küresel ekonomik krizi aşmayı çok iyi şekilde başarırız" dedi.

alt

Konuşmasının ardından enstitü Müdürü Garrick Utley'in New York'un trafik sorununa çözüm önerisini sorması üzerine de Erdoğan, kendisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlattı.
alt
Ban Ki-Mun ile görüştü

Başbakan Erdoğan, daha sonra BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile bir araya geldi. Genel Sekreter Ban, Erdoğan'a Türkçe "Teşekkür ederim" dedi.

Görüşmede, Kıbrıs, Ortadoğu, Afganistan ve iklim değişikliği konuları gündeme geldi.

Genel Sekreter Ban Ki-Mun, Kıbrıs'ta yürütülen barış görüşmeleri ve uluslararası alandaki çabalarından ötürü Erdoğan'ı kutladı. Türkiye'ye iklim değişikliği konusunda gösterdiği liderlikten dolayı teşekkür eden Ban, ayrıca İstanbul'da yaşanan son sel felaketiyle ilgili üzüntülerini dile getirdi.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine doğru atılan yeni adımları memnuniyetle karşıladığını da belirten Ban, Afganistan ile ilgili genel konularda da Türkiye'ye yakın zamanda danışacağının işaretini verdi.

Erdoğan ayrıca, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile de görüştü. The Plaza Otel'de gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkileri, bölge ve enerji konularının gündeme geldiği öğrenildi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Fotograflar: Oktay Güney - Turkishny.com / AA