Birleşmiş Milletler 64. Genel Kurul açılışı için New York'a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, ayağının tozuyla temaslarına başladı.

Dün akşam New York'a gelen Başbakan, kalacağı Plaza otele gelir gelmez Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya yaklaşık 50 Musevi sivil toplum kuruluşu lideri katıldı. Geçtiğimiz yıllarda ABD kongresinde gündeme gelen Ermeni tasarısına destek veren İnkârla Mücadele Birliği Başkanı Abraham Foxman ve bu akşam İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Coca-cola CEO'su Muhtar Kent'e ödül verecek olan Appeal of Conscience Foundation Başkanı Rabbi Arthur Schneier da katılımcılar arasındaydı.

alt

{jumi [google/code.html]}

alt

Toplantıdan edinilen bilgilere göre Başbakan Erdoğan, Musevi cemaatinin yeni yılı Roş Aşana'yı kutladı. Başbakan, Türkiye- Ermenistan ilişkileri ve bölgedeki nükleer silahsızlanma hakkında fikirlerini liderlerle paylaşarak soruları cevaplandırdı. Basına kapalı yapılan görüşmede Türkiye'nin Ermenistan konusunda ki açılımı ve Avrupa Güvenli ve İşbirliği Teşkilatı'na bağlı Minsk Grubu'nun sürece yaptığı olumlu katkıların gündeme geldiği ifade edildi.

alt

alt

Musevi liderlerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan'a, İran'ın nükleer silahlanma ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın soykırım konusundaki tavrının da sorulduğu basına yansıyan bilgiler arasındaydı. Türkiye'nin bölgedeki her türlü kitle imha silahına karşı olduğunu belirten Erdoğan'ın, bu tutumun içine İsrail'in girdiğini de söylediği iddia edildi. Toplantıya katılan liderlerden birinin, Türkiye'de ki ders yılı başında okullarda verilen 'ayrımcılık' konusundaki ilk ders uygulamasının Musevi cemaati içinde son derece memnuniyet oluşturduğu da toplantıdan dışarıya yansıyan bilgiler yer aldı.

alt

(CİHAN)

Fotoğraflar: Turkishny.com - AA - (Cihan)