Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Birleşmiş Milletler'deki temaslarında gündeminin ana başlıklarından biri, Türkiye'nin Ermenistan açılımı olacak. Birleşmiş Milletler'deki çalışmalar kapsamında Türkiye, Ermeni açılımına hız verecek.

İlk aşamada Ankara; Erivan yönetimi Dağlık Karabağ'da işgal altında tuttuğu bazı bölgeleri boşaltırsa, Ermenistan, Azerbaycan ve Türkiye arasında yapılacak bir üçlü toplantıya olumlu yanıt verecek.

Oluşacak hava, ikinci aşama için Ankara'yı cesaretlendirecek. Türkiye, en geç 12 Ekim'de açılım protokolünü İsviçre'nin başkenti Bern'de imzalayacak.

İki ülke arasındaki normalleşme süreci bu tarihten 2 gün sonra, 14 Ekim'de Bursa'da oynanacak Türkiye-Ermenistan maçıyla yeniden en üst seviyeye çıkacak. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın New York ve Bern'deki gelişmeler sonrası maça gelmesi bekleniyor.

{jumi [google/code.html]}
Türkiye'nin planlarında son aşamayı ise ortak tarih komisyonu oluşturuyor. Komisyonda iki ülke tarihçilerinin yanı sıra, Amerikalı, Fransız, İngiliz ve İsviçreli tarihçilerin ve akil adamların da yer alması planlanıyor.

alt