Turkishny.com

T.C. Washington Büyükelçisi Namık Tan, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını Büyükelçilik ikametgâhında ağırladı. Resepsiyona, başkent Washington’dan ve ABD’nin diğer şehirlerinden çok sayıda Boğaziçi mezunu katıldı.

Resepsiyonda Büyükelçi Tan’ın açılış konuşmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Profesör Gülay Barbarosoğlu, üniversitenin tarihçesini anlatan bir film sunumu yaptı. Filmde 1863’te Bebek’te Robert Kolej olarak açılan okulun zamanla büyüyerek Türkiye’nin en ehemmiyetli ilim merkezlerinden biri haline geldiği ve 1890’da kurulan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nin yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin reformlarına destek vererek kız çocukların eğitiminde büyük bir rol üstlendiği anlatıldı.  

1971’de Bebek’teki yerleşke Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüştü. Arnavutköy Kampüsü ise Robert Koleji oldu. Bugün Boğaziçi Üniversitesi 6 yerde kampüs, 32 bölümü, 14218 öğrencisi ve 1200 akademisyen ile büyük ve dinamik bir üniversite olarak hizmet veriyor. Profesör Barbarosoğlu film gösteriminin ardından konuklara üniversitenin stratejik gelecek vizyonunu anlatan bir konuşma yaptı.

Toplantının organizasyonu, Boğaziçi Üniversitesi Küresel İrtibat Koordinatörü Asu Kırdar tarafından yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, büyükelçilikteki programın ardından 26 Nisan tarihinde de New York’ta toplanmaya hazırlanıyor. Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), 10-12 Nisan tarihleri arasında yapacağı senelik konferansında Boğaziçi ve Robert Kolej mezunlarını da ağırlamayı planlıyor.