Turkishny.com - AKP Kayseri Milletvekili Dr. Pelin Gündeş Bakir Kasım sonunda iki günlüğüne Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA)’nın misafiri olarak Washington'a geldi.

Dr. Bakır’ın iki günkü programını  ATAA'nın geçmiş dönem başkanı Günay Evinch organize etti.

İnşaat ve zelzele mühendisliğinden doktorası olan ve Teknik Üniversite’de profesörlük yapmış olan Dr. Bakır 2011'de milletvekili seçilmişti. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu ve  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olan Dr. Bakır, Washington'da Capitol Hill'de Women's Foreign Policy Group (WFPG) adlı düşünce kuruluşunun misafiri oldu ve Suriye’deki acil durum ve sığınmacılar hakkında bir konuşma yaptı.

Washington'daki çeşitli düşünce kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum liderleri, ABD Dışişleri yetkilileri ve diplomatların katıldığı öğle yemeği Kongre binaları kompleksi içindeki görkemli Capitol Hill Club'da oldu. Dr.Bakır’ı ATAA geçmiş dönem başkanı Günay Evinch takdim etti.

Konuşmasında Suriyeli mültecilerin durumundan bahseden Dr. Bakır, uluslararası toplumun acilen Türkiye’ye mali yardım için harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin bugüne kadar 120 bin Suriyeliyi sınırları içine aldığını, bu sığınmacıların ülkedeki 14 kampta kaldığını belirten Bakır, şimdiye kadar Türkiye’nin kendi kaynaklarından 500 milyon dolar harcadığını ve 10 bin kişiye bakılan bir kampa ayda yaklaşık 2,5 milyon dolar masraf yapıldığını anlattı.

Dr. Bakır, sığınmacı sayısının giderek arttığını ve kışın yaklaşmasıyla durumun gittikçe kötüleştiğini, uluslararası toplumun desteğine gerek duyulduğunu belirtti. Bakır, Türkiye’nin öz kaynaklarıyla sığınmacılara yaptığı yardımın aynı seviyede devam etmesi için uluslararası finansal katkının gerekliliğini vurguladı.  

Hatay'da 10 gün önce gezdiği üç kamp hakkında da bilgi veren Dr. Bakır, bu kamplardaki sığınmacılar için günde 3 öğün yemek verildiğini, kamplarda her çadırda elektrik, internet, ocak, televizyon, masa, ısınma aletleri, yataklar bulunduğunu, kamplarda çamaşır makinelerinin olduğunu ve çocuklara hem Türkçe hem de Arapça eğitim verildiğini dile getirdi.

Dr. Bakır, kamplarda her 20 kişiye 1 tuvalet ve banyo düşmesinin, dünyadaki sığınmacı kamplarında görülmeyen üst düzey bir standart olduğunu vurguladı. Bu kamplardaki sığınmacıların kendi memleketlerindeki çektikleri acılara rağmen Türkiye’de gördükleri misafirperverlikten mutlu olduklarını belirtti.

Uçuşa Yasak Bölge

Dr. Bakır, kuzey batı Suriye'de  uçuşa yasak bir bölge ilan edilmesi, Suriye halkına hem insani yardımlar yapılması hem de muhaliflerin orada güvenli bölge sağlayabilmesi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Kış mevsimi yaklaştıkça Suriyeli sığınmacıların durumunun giderek daha fazla acil bir durum kazandığını belirten Dr. Bakır, Esad rejiminin kendi halkına yönelik şiddetinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Konuşmasından sonra Dr. Bakır dinleyici suallerine WFPG'un başkanı Patricia Ellis moderatörlüğü ile cevap verdi. Programın sonunda Dr.Bakir'a WFPG adına bir takdir ödülü takdim edildi.

Son günlerde Amerika’nın radarından biraz düşmüş olan Suriye iç savaşı bir daha göz önüne geldi. Bilhassa Türkiye’nin sığınmacılara yaptığı büyük yardım etraflı bir şekilde anlatıldı.