ATAA delege grubunun İstanbuldaki ikinci günü Hürriyet gazetesinde Başyazar Oktay Ekşiyi ziyaretle başladı. ATAA'nın gittikce büyüyen web sitesinin hem Türk hem de yabancı gazetecilere faydalı bir referans kaynağı olduğu belirtildi. Amerikadaki "lobi" deyiminin Türkiyede bambaşka bir manada kullanıldığı ve ATAA'nın bir lobi kuruluşu değil, politik konularda eğitim amaçlı bir çatı derneği olduğu anlatıldı.

İkinci ziyaret. Türkiyede basılmak üzere olan Newsweek dergisinin ofisine oldu. Editor Selçuk Tepeli derginin amacının Türkiyeye dışardan bakış açısını yansıtmak oldugunu belirtti. ATAA nasıl çalıstığını ve Amerikadaki lobi mefhumunu anlattı.

Takiben ATAA grubu Cumhuriyet caddesi üzerinde Turkish Cultural Foundation'ın (TCF) modern ve bir sanat galerisi gibi düzenlenmiş ofisine gitti ve Türkiyedeki faaliyetleri hakkında bilgi edindi. ATAA Amerikada TCF, ve ona yakın vakıflar olan Turkish Coalition of America (TCA) ve Turkish PAC ile olan yakın çalışmaları dolayısıyla, bu ziyaret bağları daha da kuvvetlendirdi. Programı sunan Direktör Hülya Yurtsever ve danışman Başak Kızıldemire çok teşekkür ederiz.

Son durak Bahçeşehir Üniversitesinde ATAA Amerikadaki faaliyetlerini bir panel şeklinde öğrencilere sundu. Bilhassa yeni kurulmuş Turkish Antidefamation Fund hakkında bilgi verildi.

Gece Universitenin eşsiz manzaralı terasında son derece güzel bir yemekle bitti. Bahçesehir Üniversitesi'nin ATAA ile olan yakın ilişkileri birkaç sene evveline gider. ATAA'yı bu son gezide çok güzel ağırlıyan ve ilişkilerimizin kuvvetlenmesinde önemli rol oynayan Bahçesehir Hükümet ve Liderlik Okulu Başkanı Sayın Burak Kuntaya , diğer eğitim görevlilerine ve öğrencilere çok teşekkür ediyoruz.

Ankarada Esenboğa Havalimanına heyecanla indik. Yeni yapılan olağan üstü güzel hava alanı tam başkentimize yakışır bir görünümde. Atatürkün yıllar önce Anadolu bozkırının icinden başkent olarak seçtiği tozlu, küçük Ankara şimdi dinamik, enerji dolu, yeşil parklarla bezenmiş bir kuvvet merkezi, Türkiyenin büyük kalbi.

Tabii Ankara'da uzun saatler ayırarak Anıtkabiri, gittikçe büyüyen müzesini, kitaplığını,sergilerini ziyaret ettik. Bu ziyaretin hissi boyutu kelimelerle anlatılamaz.

Ankarada çok sayıda temaslarımız oldu. Büyük bir memnuniyetle ATAA'nın Ankarada, Amerikanın en büyük çatı derneği olarak tanındığını ve politik eğitim alanında yaptığı çalışmaların bilindiğini ve takdir edidiğini ögrendik. Son iki senenin icinde yapılan çalışmalar ve gelecek on sene icin hazırladığımız plan hakkında bilgi verdik.

Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ,Türklerin Amerikan politikasına daha çok girmelerini ve faal olmalarını, bilhassa önümüzdeki Amerikan seçimlerinden sonra bu faaliyetlerin çok daha fazla önem kazanacağını vurguladı.

Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan Amerika ile olan ilişkilerin gittikçe kuvvetlendiğini, PKK alanında Amerika ile olan işbirliğinin arttığını söyledi. Dışardaki Türkleri, değişik fikirleri, inancları olmasına rağmen, haklarımızı koruma alanında birlik olmaya davet etti. Amerikan medyasında Türkiyeye hücüm eden yazılara cevap vermenin önemi üzerinde durdu. Hem Cumhurbaşkanına hem de Başbakana ATAA hakkında genis bilgi kapsayan dosyamızı takdim ettik.

Gelecek yazı Ankara'da süren temaslar..

Oya Bain
oyabain@turkishny.com