Kongrede, Beyaz Saray’da, dışişlerinde ne kadar hareketlenme koşuşma başlasa da Washington’ın yolları, parkları insana huzur veren renklere bürünür ve içimize anlaşılmaz bir mutluluk ve sükunet getirir.

Washington Türkleri olağan üstü bir Festivale daha şahit oldular. Folklore grubunun halk havaları o kadar canlıydı ki, hemen yanımızdaki Beyaz Saray'da Bush ailesi de dayanamaz, tempo tutar herhalde diye düşündük.. Washington Türk Amerikan Derneği’nin parlak başkanı Demet Cabbarı ve ekibini en candan kutluyoruz.

New York’tan saatlerce araba kullanıp gelen İstanbul Üniversitesi Mezunları Derneği’nin yeni başkanı Mehveş Sönmez ve güzel arkadaşlarına da çok teşekkürler. ATAA'nın en çalışkan başkan yardımcılarından biri ve Azerbeycan derneğinin başkanı Tomris Azeri’yi de aramızda görmek bizi çok mutlu etti. Bir kaç gün evvel US Azeri Network Washington'da son derece ilginç ve faydalı iki günlük seminar ayarladı. Bildiğiniz gibi Kafkasyada enerji savaşları çok acil, soğuk savaş da baş kaldırmak üzere.

Tabii hepimizin aklında Hakkari şehitleri vardı, içimiz buruktu. Geçen sene PKK durumu azıtmışken Kongre binalarının önünde protesto gösterisi yapabilme bilgilerini öğrenmiştik. Şimdi artık zamanı geldi. Amerikan gazeteleri de iki yüzlülüğü devam ettirip, bir türlü PKK'ya "terrorist" diyemiyorlar.

ATAA'ni davası bitti, fakat hala hakimin karar verdiği şartlar davacılar tarafından yerine getirilmedi.

Ekim 9, şartları yerine getirmenin son günü.

Hakimin karar verdiği şartlar basit: Mütevelli heyetinin, yanı heyeti zaptetmiş 5 davacının, ATAA'nin 2007 ve 2008 bütçesinin fonlarını ATAA'ya geçirmesi gerek. Davacılar bu fonların üzerine oturmuş, iki senedir ATAA'yi mali açıdan son derece güç duruma düşürmeye çalıştılar, hatta ATAA'nin kapanmasını, bitmesini bekliyorlardı.

Bilakis son iki senede ATAA gönüllüleri daha ateşle çalıştılar, şimdiye kadar görülmemiş sayıda projelere, etkinliklere on ayak oldular,katıldılar.

ATAA, daha evvelki senelerde Washington'da kaybettiği saygınlığı yavaş yavaş geri kazandı.

Üye sayısı gittikçe arttı.

Yakında ATAA'nin mali tarihçesi ve durumu hakkında üçüncü yazımı yazacağım. Önümüzdeki hafta ATAA liderleri ve üyeleri İstanbul, Ankara ve Kıbrıs'a delege gezisine başlıyorlar.

Etraflı raporlar yakında geliyor.

Bu arada hala cılız "illegal" lafları atılıyor ATAA'ya. Acaba Türkçe konuşamıyor mu bu "illegal" ciler??

Ayrıca davanın hakimi, ATAA'nın "illegal" olduğuna dair bir sayfalık bile bir delil bulamadı.

Washington'da Türk toplumu Cumhuriyetin 85. yılını kutlamaya hazırlanıyor. TCA'nin desteği ile Amerika çapında yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına o bölgelerin politikacıları davet ediliyor. Bu Türk toplumu için yeni bir girişim. Amerikan Temsilciler meclisinde bütün Amerika’yı temsil eden 435 üye var. Türkiye’yi ve Cumhuriyetimiz’i Amerikan Kongresine tanıtmak için bundan güzel bir fırsat olamaz.

Amerikan başkan seçimleri üzerinde internette ateşli yazılar devam ediyor. Diğer seçimlerde Maryland'da bir sürpriz beklenmiyor. Virginia'da Senatoya Türk dostu olan Mark Warnerin kazanması bekleniyor. Karşındaki Jim Gilmore son derece Ermeni taraftarı inatçı, sevimsiz bir kimse. Virginia Valisi iken Türklere çok kötü davranmıştı. Diğer yandan Türkler çeşitli eyaletlerde seçime giren politikacılar için mali yardım kampanyalarını Turkish PAC'in liderliği altında yerine getiriyorlar.

Yıllardır Amerikada bulunduğum sürede Türk toplumunun politik açıdan nasıl olgunlaştiğini, tecrübe kazandığını ve etkin olmayı öğrendiğini görmek beni çok mutlu ediyor.

Bu arada hepimizin desteği Rıfat Sivişoğlu’na, başarı haberlerini heyecanla bekliyoruz. Şimdiden hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nızı kutlar, ve Türkiye’den selamlarımı yollarım...

Oya Bain
oyabain@turkishny.com