Washington ekonomik krizle sallanıyor.
 
 Hem Türkiye'nin hem de Amerika'nın dertlerini omuzlarında taşıyan Amerika'daki Türk toplumu hızla gelişen Ermeni tasarısı derdi ile uğraşmakta.
 
Türkler sarılmış durumda: Jo Biden (D-Delaware): Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Nancy Pelosı (D-California): Temsilciler Meclisi Başkanı, John Kerry (D-Massachusetts): Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Howard Berman (D-California): Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı, Steny Hoyer (D-Maryland): Temsilciler Meclisinde Çoğunluk Lideri, Samantha Powers Milli Güvenlik Konseyinde. Bundan kötü bir takım düşünülmez...

Ermeni aktivistler arı gibi çalışarak Temsilciler Meclisinde 435 üyenin kapılarını aşındırıyorlar. Dört fanatik temsilci Frank Pallone (D-New Jersey), Adam Schiff (D-California) George Radanovich (R-California), Mark Kırk (R-İllinois)
yeni bir Ermeni tasarısını Kongreye getirmeye hazırlanıyorlar.
Ermeni aktivistler bu tasarıya Temsilciler Meclisinde çok sayıda sponsor getirme çabasındalar.
Yukarda Demokratların ağırlıklı olduğu görülüyor. İşin ilginç tarafı Kongredeki Türk dostluk grubunun yarısı Demokrat, diğer yarısı Cumhuriyetci partiden. Dostluk grubunun iki başkanından biri, kuvvetli bir Türk dostu Robert Wexler da demokrat.

Hatırlandığı gibi 2007'deki HRes 106 tasarısı için 215 sponsor vardı. Sponsor sayısı ne kadar çoksa bu tasarıyı durdurmak o kadar zor.
 
Türk toplumu bu sene daha hazırlıklı. Fakat zaman aleyhimize çalışıyor. Vakit kaybetmeden, son derece kolay bir şekilde www.ataa.org sitesinden soldaki Action Alert'ı (TCA'nin büyük desteği ile kuruldu) kullanarak Kongredeki temsilcinize ve iki senatörünüze birer mektup yollayabilirsiniz.
Ayrıca "Contacting the Congress" sitesine girip temsilcinizi bulup ofisine telefon edebilirsiniz. Ermeni tasarısının ne kadar yersiz olduğunu, tarihi açıdan doğru olmadığını ve Amerikanın çıkarlarına ne kadar aykırı olduğunu kuvvetle belirtebilirsiniz.

Ermeni tasarısını durdurmak için en tesirli yol en başıtı ve en kolayı: Kendi kongre üyemize erişip, yazıp, konuşup, bir bağ kurmaktır.
50 eyalette oturan her Türk kendi kongre üyesi ile bağ kurarsa, 435 üyeye erişme imkanımız o kadar çoğalır.
Oy ve vergi veren bir vatandaş olarak sözümüzün kuvvetine inanmalıyız..
Vatandaş değilsek bile vatandaş olma potansiyelimiz var.
Türkiyenin değişik politik kültüründen gelen bizler, birey olarak kendimize güvenme güçlüğü çekiyoruz. Vatan- millet- tarih diye birbirimize yazdığımız genel yazıların arkasına saklanıyoruz, lafla çok vakit kaybediyoruz.
Abone olduğum çeşitli yahoo gruplarında bunu çok iyi görüyorum.
 "Benim lafımı kim dinler" , veya "devlet yanı Türk elçiliği halletsin" düşünceleriye veya "başkası uğraşsın" neme lazımcılığı ile felce oluyoruz. 

Houston'da Turkish PAC bireyleri dinamik bir çalışma içinde.
New York/New Jersey ağırlıklı Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu bu kalabalık bölgelerdeki temsilcilere erişmeye çalışıyor. Bu civardaki bol nüfuslu dört eyalet 66 temsilciyi kapsıyor.
ATAA Amerikanın her eyaletine dağılmış Türk ve Azeri aktivistleri düzenliyor.
 
Washington'da önümüzdeki hafta üç büyük program planlandı:
Profesör Türkkaya Ataov Amerika turunun Washington ayağında 23 Şubatta George Washington Üniversitesinde konuşuyor. Hemen arkasından Azeri kardeşlerimizle 24 Şubat akşamı Profesör Thomas Goeltz ile Hocalı katliamanı anip, 25 Şubat günü de Azerbeycan topraklarındaki Ermeni istilasını protesto etmek için Ermeni elçilginin kapısına dayanacağız.
 
Türkler ağır uyanıyor ama Ermeniler şimdiden panikte. ATAA'ya Ermeni tehditleri gelmeye başladı. FBI ile çalışıyoruz.
 
Bu arada aklımız hep Türkiye'de. Memleketimizde olanlar hepimize endişe veriyor. Nefret politikası bilmeyen Türk halkına ne oluyor? Asırların dostluğu üzerine kurulmuş Yahudi-Türk yakınlığı nereye gidiyor.
Amerikada Yahudi dostlarımız Ermeni tasarısı çabalarında bizi desteklemiyecek diye ürküyoruz.
Aslında Atatürk Türkiyesinde olan değişiklikleri, gerilemeleri görmemek için kafamızı deve kuşu gibi Ermeni kumuna mı gömüyoruz?
Hafta ortasında Washington Yakın Doğu Enstitüsünde Dr. Soner Çağaptayı dinleyeceğiz. Çağaptay acı konuşuyor.
Hepimizin endişeli olduğu durumları Çağaptayin bu kadar açık yazmasını kirli çamaşırları fazla ortaya koyduğu düşüncesiyle tenkit ediyoruz..
Amerikan politikasının kuş beyinli "Ilımlı İslam" deneylerinin Türkiye üzerinde oynanmaması gerektiğini Obama hükümeti anlayacak mı?
 
Obama'nın Cumhurbaşkanı oluşu tabii ki hem Amerika hem dünya açısından çok önemli bir olaydı.
Fakat Obama, kampanyasında Ermenilere son derece ateşli sözler verdi.
Hem politika oynadı hem de inançla konuştu.
Obama 1900'ların Osmanlı tarihini ne kadar bilir? Ne kadar ilgilenir? Türkleri ne kadar tanır? Ermeni-Osmanlı olaylarını objektif olarak ne kadar takip etmiştir?
Herhalde bu suallere cevapları son derece cılız kalır..
O halde bu kadar ateşle Ermenilere sözler vermesi bir propaganda/politik/mağdurluk psikolojisi/ "bleeding heart" alameti midir?

2007'deki Ermeni tasarısını Amerikan medyası ve politikacıları Amerikanın çıkarına aykırı diye durdurdular.
Şimdi Amerika sallantıda olan Iraktan çekilmeye çalışırken, Afganistan'da daha da derine saplanırken, Türkiye gittikçe her alanda daha önemli bir role geçerken, Amerikanın kalkıp çürük iddialara dayanıp saçma tasarıyı geçirmeleri hakikaten çıkarlarına aykırı olur.
Küçük Ermenistanı Rusyanın tesiri altından kurtarmak için koskoca Türkiyeyi feda etmek değer mi?
Dünyada kuvvet dengesinin Amerikadan doğu Asyaya ve diğer bölgelere kayması ve Amerikanın son sekiz senede kendine verdiği ciddi zararlar düşünülürse, bu tasarıyı geçirecek kadar düşüncesiz davranması bence Türkiyeden çok Amerikaya zarar verebilir.

Bu yazıyı ümitli ve parlak bir tonda bitirmek istiyorum.
New York'daki Türk Kadınlar Birliği kuruluşunun 50'inci yılını 19 Şubatta İdil Biretin bir konseriyle kutluyor. Konser Kadınlar Birliğinin işlettiği Atatürk okulu yararına olacak.
Dinamik bir Türk kadın topluluğu Klasik Batı müziğinde dünyaca ün yapmış bir kadın pianistimiz ve çocuklarımızın Atatürk ilkelerini bilerek yetişmesi..
50 sene sonra da bu yolda devam etmek dilekleriyle Kadınlar Birliğini kutluyorum.

Oya Bain
oyabain@turkishny.com