ABD Başkanı Barack Obama, nükleer güvenlik konusunda Çin ile işbirliğinin artırılmasına yönelik bir anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun Washington ziyareti sırasında, ABD Enerji Bakanı Steven Chu ile Çin Atom Enerjisi İdaresi Başkanı Chen Quifa arasında imzalanan anlaşma, Çin'de ortak finanse edilen bir nükleer güvenlik merkezinin kurulmasını öngörüyor.

Amerikalı yetkililer, anlaşmayı Çin ile güvenlik alanındaki işbirliğinde bir açılım olarak gördüklerini söylediler.

ABD Enerji Bakanı Steven Chu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, anlaşmayı, nükleer güvenliğin hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım olarak niteledi.

Sözkonusu girişimle nükleer tesislerdeki güvenliğin geliştirilmesi için çalışılması ve nükleer malzemelerin hesabının tutulması amaçlanıyor.
Amerikalı yetkililer, anlaşmayla nükleer felaketlere yanıt verilmesi ve terörizm konusunda ortak çalışmaların yürütülmesi ve nükleer tespit teknolojisinin paylaşılmasını umduklarını ifade ediyorlar.

Yetkililer, Çin'in bölgede nükleer güvenliğin geliştirilmesi yönündeki etkisini kullanabileceği umudunu dile getirerek, iki ülkenin, merkezi Asya'daki diğer ülkelere de açmayı planladığını belirtiyor.

Anlaşmaya göre, merkezin bütçesinin çoğunluğu Çin tarafından ödenecek, ancak ABD teknoloji ve uzmanlık desteği sağlayacak.
Böyle bir merkezin kurulması fikri ilk olarak, geçen nisan ayında Washington'da düzenlenen nükleer güvenlik zirvesi sırasında Çin Devlet Başkanı Hu tarafından ortaya atılmıştı.

AA