BM İnsan Hakları Sözcüsü, İsrail'in Gazze'deki katliamı için," Yaşanan vahşet için bağımsız soruşturma çağrısında bulunuyoruz." dedi.

İsrail askerleri, Kudüs'te Amerikan Büyükelçiliğinin açılışı öncesinde başlayan Filistinlilerin barışçıl gösterilerini kana buladı.  

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcülerinden Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, dün Gazze'de Filistinli göstericilerin tehdit oluşturup oluşturmadıklarına bakılmaksızın İsrail'in katledildiğini söyledi. 

Sözcü Colville, Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden "Büyük Dönüş Yürüyüşü"ne katılan en az 112 Filistinlinin şehit olduğuna, ölenler arasında 14 çocuğun olduğundan bahsetti.

Gazze sınırında bugün öğleden sonra gerçekleşecek gösterilerden büyük endişe duyduğunu söyleyen Colville, dünkü gösterilere yaklaşık 40 bin Filistinlinin katıldığını tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

"Ölümcül güç ilk yöntem olarak değil, sadece en son çare olarak kullanılır." diyen Colville, Gazze'deki "dehşet verici ölümcül şiddet"i kınadı. Sözcünün İsrail'i doğrudan kınamaması dikkati çekti.

Colville, bir soru üzerine de İsrail'in Filistinlileri katletmesini "aşırı güç kullanımı" olarak nitelendirdi.

Gazze'de bağımsız soruşturma çağrısı yapan Colville, İsrail'in savunmasız ve silahsız Filistinli sivilleri katletmesini soruşturma tamamlanmadan önce "soykırım" ya da "insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında" değerlendiremeyeceklerini savundu.

İsrail namluları ölüm saçtı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasıyla başlayan gelişmeler, tam bir katliama dönüştü.

ABD'nin Kudüs'teki yeni büyükelçilik binasının açılışının, Nekbe diye bilinen, Filistinliler'in yurtlarından sürülüş yıl dönümünün arifesinde yapılması, öfkeyi tırmandırdı.

Keskin nişancılar tek tek çocuk, yaşlı, engelli demeden gözlerine kestirdiklerini katletti.

2014 yılından bu yana yaşanan en kanlı günde, 62 Filistinli şehit oldu, 2 binden fazla Filistinli yaralandı.