Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- Başbaşa ve heyetlerarası yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizi gözden geçirdik. Siyasi diyaloğumuz ekonomik alanada sirayet ediyor. Geniş alanda bir görüşme ve görüşmeler zincirini ele alma fırsatını bulduk. Ticaret hacmimiz yüzde 32 arttı. 22 milyar doları aştı. Hedeflerimiz çok daha yüksek. Hedefimiz 100 milyar dolara ulaşmak.

- Bugün Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temelini attık. İlk aşamasını 2023 yılına kadar tamamlamayı istiyoruz. Çok daha hızla, seri gidip öne çekmenin gayret içerisinde oluruz. Belirnen rakam 20 milyar dolar civarında ama bu onu da aşacak bir yatırım. Böyle bir yatırımın ülkemize kazandırılmasında değerli dostumun emekleri oldu. Türkiye enerjisinin yüzde 10'nu temin etmiş olacak. Türkakım'ın inşası devam ediyor. 2 hattıyla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.

- 2019'da Türkiye'de ve Rusya'da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm etkinlikleri önem taşıyor. 2017'de misafir ettiğimiz Rus vatandaşların sayısı 4,7 milyona ulaştı. Türkiye'yi ziyaret eden turistler arasında Rus federasyonundan gelen turistler birinci sırada. 6 milyona ulaşması hedefleniyor. Vizesiz seyahatin başlamasını istiyoruz.

- Suriye dışında bazı bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunduk. Suriye'de sivil can kayıplarının önüne büyük oranda geçtik. Atılabilecek ilave adımları görüşme imkanı bulduk. Üçlü zirve toplantısında bu sürecin Astana görüşmelerinin seyrini ele alacağız. Zeytin Dalı Harekatı'nıda istişare ettik. Afrin operasyonunun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktardım. Ülkemizin güvenliği yanında Suriye'nin toprak bütünlüğü için yapıldığını vurguladım. Beraber çalışmayı sürdüreceğiz.

- Suriye'nin geleceğinin proje terör örgütlerine bırakılmayacak önemli olduğunu düşünüyoruz. İşbirliğimizi devam ettireceğiz. Türk Rus ilişleri büyük gelişme gösterdi. Bu işbirliğinden tüm bölge istifade etti. Bazı sınamalarla karşı karşıya kaldık. Bazı çevrelerin bu ilişkileri zehirlemeye çalışmalarınada şahit oldukç İşbirliğimiz su verilmiş demir çelik gibi güçlendi. İmzalanan 4 anlaşmanın ilişkilerimizi perçinlediğine inanıyorum.

Putin'in konuşmasından öne çıkanlar:

- Cumhurbaşkanıyla görüşmemizde ikili işbirliğimizin temel konularını ele aldık.Siyaset, güvenlik, ekonomi, kültürel alanda işbirlikleri ele aldık. İleriye dönük temel hedeflerini atmış bulunuyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Geçen sene 8 görüşme yaptık. Ticari ve ekonomik, yatırım alanında işbirliğimiz ilgi odağı haline geldi.

- Büyük bir memnuniyetle 2017 senesinde Rus Türk ticaret hacmi artmış bulunuyor. 22,1 milyar dolara ulaşmış bulunuyor ticaret hacmimiz. 3. sıraya geçti. Türkiye ticari ortaklarımız arasında 7. sırada. Karşılıklı yatırımları artırmak istiyoruz. Türkiye'de ilk güç nükleer güç santralini kuruyoruz. TürkAkımı ile ilgili deniz kısmıda iki ayrı hat kuruldu. Kara kısmını da döşemeye başlayacağız. Hem Türkiye'nin hem Avrupa'nın gaz piyasasını doyuracağız