Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye’de başarısız olan 30 günlük ateşkesi görüşmek üzere toplandı. Fransa ve İngiltere’nin talebiyle toplantı kapalı oturum şeklinde yapılıyor.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcileri Güvenlik Konseyi’nin oturumu öncesinde gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Fransa Daimi Temsilcisi François Delattre, Suriye’nin kararı görmemezlikten geldiğini, kabul edilen karar tasarısındaki insani yardımın bu yüzden yapılamadığını söyledi. Suriye’nin bu tutumunun kabul edilmez olduğunu belirterek,“Bölgedeki sorunların çözümüyle ilgili Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ve Hasan Ruhani ile görüştüğünü belirtti.

Suriye’de ateşkes kararını Kuveyt’le birlikte hazırlayan İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog da 30 gün ateşkes çağrısı içeren kararın derhal uygulanması çağrısında bulundu. Skoog, şu ana kadar bu yöndeki çabaların “tamamen yetersiz kaldığını” kaydetti.

Kapalı oturumun başlamasından önce gazetecilere konuşan Skoog, “Suriyeli yetkililerden kararı hayata geçirme yönünde minimum seviyede işaretler görüyoruz” dedi.

Skoog, İsveç’in, muhaliflerin elindeki Doğu Guta’da “ayrım gözetmeksizin sürdürülen saldırılar ve hava bombardımanlarından” özellikle dehşete düştüğünü belirtti.

Büyükelçi Skoog, İsveç olarak en azından Şam hükümetinin Doğu Guta’ya yeni bir yardım konvoyunun girmesine izin veren mektupları imzalamasını istediklerini sözlerine ekledi.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın da onayladığı, 24 Şubat'ta Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve Doğu Guta'daki hasta ve yaralıların tahliyesi için 30 günlük ateşkes kararı almıştı.

Ancak Suriye rejiminin kuşatması altındaki bölgeye ilk yardım konvoyu ancak 5 Mart’ta girebilmiş, yardım dağıtımı ise hava saldırıları nedeniyle kısa kesilmişti. İnsan hakları grupları saldırılarda 68 sivilin öldüğünü açıkladı.

İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre 18 Şubat’tan bu yana Doğu Guta’da 800 sivil öldürüldü. Hayatını kaybedenlerin en az 177’si çocuk.

VOA