Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada güvenlik tehdidi nedeniyle büyükelçiliğin Pazartesi günü kapalı olacağı kaydedilmişti. Bugün elçiliğin resmi web sayfasından yapılan duyuruda elçiliğin Salı günü de kapalı olacağı belirtildi. Açıklamada acil hizmetler dışındaki servislerin ne zaman başlayacağının daha sonra ayrıca ilan edileceği duyuruldu.

Büyükelçilik, Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarına kalabalık alanlardan, büyükelçilik binasından uzak durmaları çağrısını da yineledi.

Açıklamada, Amerikan vatandaşlarından ayrıca kalabalık alanlardayken ve turistik bölgeleri ziyaret sırasında kendi güvenliklerini dikkate almaları da istendi.

Açıklamada kapanmaya neden olan tehdidin ne olduğu belirtilmedi.

Geçen Perşembe ve Cuma günlerinde elçilikte güvenlik anonsu ve alarmı çalması dikkat çekmişti. Daha sonra bunun tatbikat amacıyla yapıldığı belirtilmişti.

Ankara Valiliği'nden açıklama

Ankara Valiliği'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklama; "İstihbarat birimlerimize ABD kaynaklarından gelen ABD Büyükelçiliği ve vatandaşlarının kaldığı yerlere yönelik terör eylemi yapılabileceğine ilişkin istihbari bilgiler üzerine güvenlik önlemleri gözden geçirilmiş ve ilave tedbirler alınmıştır" denildi.

VOA