Geçtiğimiz ay Brüksel’de geçekleşen NATO toplantısında ABD heyeti Türk heyetine görüşme talebinde bulundu. Teklifi kabul eden Türk heyeti görüşmede ABD’li parlamenterlere, “Türk halkı öfkeli” mesajını verdi

NATO Parlamenterler Asamblesi’nin (NATO-PA) 19-21 Şubat tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen üçlü komisyon toplantısında Türk heyetine ABD heyetinden sürpriz görüşme teklifi geldi. Toplantının ikinci gününde NATO-PA ABD Delegasyonu Başkanı Micheal Turner başkanlığındaki delegasyon üyeleri, Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar başkanlığındaki Türk heyetine görüşme isteklerini bildirdi. Türk heyet teklifi değerlendirdikten sonra James Costa, Gerald Connolly, Joe Wilson, Ted Poe, Rob Bishop’dan oluşan ABD Heyeti ile görüştü. 

7 yıldır NATO Parlamenterler Asamblesi’nde Türkiye’yi temsil eden heyet başkanı Çonkar, “İlk defa biz böyle bir olaya muhattap olduk. Bu asambleye katılan ülkelerin de dikkatini çekti. Görüşmenin nasıl geçtiğini neler olduğunu öğrenmeye çalıştılar” dedi. Çonkar, diğer ülke heyetlerinin ilgisini, “ABD kendisini biraz NATO’nun patronu gibi gördüğü için, üstte konumladığı için, onun görüşmek istemesi kafaların çevrilmesine neden oldu” diye konuştu.

PKK-PYD dosyası 

Çonkar, “Asamble ortamında, uzun zamandır ABD’nin Türkiye’nin hassasiyetlerini, tepkilerini, eleştirilerini çok da dikkate almadıklarını görüyorduk. Gelinen noktada meselenin (Türkiye-ABD gerilimi) ciddi bir krize dönüştüğünü gördükten sonra, bizi daha iyi anlamak, düşüncelerimizi birebir öğrenmeyi amaçladıklarını düşünüyorum. İkinci bir amaç da Rex Tillerson ziyareti sonrası oluşan mutabakat ve bundan sonraki süreçle ilgili gerilimi düşürerek, kendilerini açıktan hedef almamamızı, eleştirmememizi temin etmek amaçlı olabilir” dedi. 

Türk heyeti görüşmede iki temel konu üzerinde durdu. ABD’nin PYD ile ilişkileri ve FETÖ. Çonkar, “PKK-PYD/YPG ilişkisini tarihsel olarak anlattık. Bu meselenin Türkiye halkında Amerikaya karşı ciddi bir tepki ve öfke doğurduğunu, bununla ilgili tedbir alınmazsa ilişkilerin tamir edilemeyecek noktaya taşıyabilecek potansiyelde olduğunu anlattık. NATO Daimi Temsilciliğimiz ile birlikte hazırladığımız, PKK-PYD ilişkisini ispatlayan bir dosya da sunduk” diye konuştu.

Çonkar’ın verdiği bilgiye göre Turner başkanlığındaki heyet, Türkiye’nin acılarını çok iyi bildiklerini söyledi ama PYD konusuna özellikle girmekten kaçındı. Çonkar, “Konuyu liderlerimiz ve hükümetlerimiz zaten önümüzdeki süreçte ele alacaklar noktasında durdular, detaya girmek istemediler” açıklamasında bulundu. 

‘FETÖ konusunda bazı şeyleri ilk kez duydular’

ABD’li heyete ayrıca, FETÖ’nün dünyadaki, ABD’deki ve Türkiye’deki faaliyetleri ve amaçları ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı. Örgütün ABD’de kontrol ettiği okul ağının, örgütün faaliyetlerinin önemli bir parçası olduğu söylenen görüşmede, ABD’lilere örgütün eğitim faaliyetlerinin yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulunuldu. ABD’li heyetin söylenenleri dikkatle dinlediğini belirten Çonkar, “Bazı şeyleri ilk defa duyuyor olmanın verdiği şaşkınlıkla bazı milletvekillerinin gözlerinin daha dikkatli açıldığını fark ettim. Çünkü her bir milletvekili bu yapıyla ilgili aynı seviyede bilgi sahibi değil. Onu gördük” dedi.

Milliyet