Kış Olimpiyatları'nın kapanış töreninde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a en yakın isimlerden General Kim Yong-chol da yer alacak. Ancak ortada bir sorun var Güney Kore halkı, Kuzey Koreli generalin asılmasını istiyor. Nedeni haberimizde...

Kış Olimpiyatları'nın kapanış töreninde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a en yakın isimlerden General Kim Yong-chol da yer alacak. Ancak ortada bir sorun var Güney Kore halkı, Kuzey Koreli generalin asılmasını istiyor. Nedeni haberimizde...

Kyodo haber ajansının haberine göre, Chol ve beraberindeki heyet Pyeongchang şehrinde düzenlenecek kapanış törenine iştirak edecek.

General Chol'un 3 günlük ziyareti sırasında, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump'ın da kapanış törenine katılacağı ancak Trump ve Chol arasında herhangi bir görüşmenin olmayacağı belirtildi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet gönderilebileceğini, bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını açıklamasıyla başlamıştı.

Bu diplomatik yakınlaşma neticesinde iki ülke arasında 2016'dan beri kapalı olan iletişim hattı yeniden açılmıştı.

İki ülke heyetlerinin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) gözetiminde vardığı anlaşma kapsamında olimpiyatlara Kuzey Kore'den 22 sporcunun katılması ve iki ülke sporcularının olimpiyat töreninde aynı bayrak altında yürümesi kararlaştırılmıştı.

Ayrıca, PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın 9 Şubat'ta düzenlenen açılış törenine Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de katılmıştı.

Törende Yo-jong, Pence'nin arkasına oturmuş ancak ikili görüşme olmamıştı.

Güney Kore halkı ayakta: İdam edilsin

Sadece Güney Kore halkı değil ülkenin parlamentosunda da bu konu gündeme geldi.

Muhafazakar Özgür Kore Partisi üyesi Güney Koreli hukukçuların General Kim Yong-chol'un ülkeye gelişini protestosunun ardından gelişen olaylar meclise sıçradı.

Kim Yong Chol, Güney Kore'de savaş suçulu kabul ediliyor. Nedeni ise Güney Kore bandralı Cheonan gemisinin batırılması emrine vermesi. Olayda 46 kişi hayatını kaybetmişti.

Güney Kore halkı, Kuzey Koreli generalin meydanda asılmasını talep ediyor.

Büyük bir krizle karşı karşıya olan Güney Kore hükümeti ise ne yapacağını Kuzey Kore'ye ne diyeceğini bilemiyor, komşularına bir şans verilmesini istiyor.

AA