Yılbaşından bu yana bahar havası yaşanan düşman kardeşler arasında kritik bir adım daha atılıyor. Kış Olimpiyatları'nın kapanış töreninde Kim Jong-un'a en yakın isimlerden General Kim Yong-chol da yer alacak.

Kuzey Kore İstihbarat Başkanı General Kim Yong-chol,  Güney Kore'deki Kış Olimpiyatlarının 25 Şubat'ta düzenlenecek kapanış törenine  katılacak.

Kyodo haber ajansının haberine göre, Chol ve beraberindeki heyet   Pyeongchang şehrinde düzenlenecek kapanış törenine iştirak edecek.

General Chol'un 3 günlük ziyareti sırasında, Güney Kore Devlet Başkanı  Moon Jae-in tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump'ın da  kapanış törenine katılacağı ancak Trump ve Chol arasında herhangi bir görüşmenin  olmayacağı belirtildi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri Kim  Jong-un, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet  gönderilebileceğini, bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını  açıklamasıyla başlamıştı.

Bu diplomatik yakınlaşma neticesinde iki ülke arasında 2016'dan beri  kapalı olan iletişim hattı yeniden açılmıştı.

İki ülke heyetlerinin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  gözetiminde vardığı anlaşma kapsamında olimpiyatlara Kuzey Kore'den 22 sporcunun  katılması ve iki ülke sporcularının olimpiyat töreninde aynı bayrak altında  yürümesi kararlaştırılmıştı.

Ayrıca, PyeongChang Kış Olimpiyatları'nın 9 Şubat'ta düzenlenen açılış  törenine Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong ile ABD  Başkan Yardımcısı Mike Pence de katılmıştı.

Törende Yo-jong, Pence'nin arkasına oturmuş ancak ikili görüşme olmamıştı.

AA