İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki bireysel özgürlük ve özel yaşamın gizliliğine ilişkin, "İnsanları rahat bırakalım. Halkın özel yaşamına müdahale etmeyelim çünkü insanların özel yaşamı sadece onları ilgilendirir." dedi.

Ruhani, İran devriminin 39. yıl dönümü nedeniyle Tahran Azadi  Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada gündeme ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlere önem verilmesi ve halkın tercihlerine saygı gösterilmesi ile insanların görüşü ne olursa olsun seçme ve seçilme haklarının olmasının önemine  işaret eden Ruhani, kurumların ve erklerin insanların seçimiyle belirlenmesi  gerektiğini söyledi.

Ruhani, İslam'da 40 kişinin ölen birinin ardından "İyi biriydi" demesinin itibar gördüğünü anımsatarak, İran'da 400 kişinin, geniş bir kitlenin ya da milyonlarca insanın bir aday için "İyidir" demesinin de yeterli kabul  edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Halka güvenilmesinin ve bunun için yasal yolları kolaylaştırmanın  zaruri olduğuna vurgu yapan Ruhani, "İran halkının temsilcisi olarak bu görüşü  ifade ediyorum. İnsanların seçimlere katılımını kolaylaştırmalıyız." şeklinde  konuştu.

iran özel yaşam ile ilgili görsel sonucu

Ruhani, halkın yönetime daha fazla katkı sağlaması, bunun için  gerekirse kanun çıkarılması ya da yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini  belirtti.

Herkesin kendi düşüncesi ve yaklaşımıyla seçimlere katılmasının  önemine de değinen Ruhani, parlamento, konseyler, Uzmanlar Meclisi, Anayasayı  Koruyucular Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin daha özgür şartlarda  yapılması gerektiğini ifade etti.

Ruhani, ülkede bireysel özgürlüklerin ve özel yaşamın gizliliğinin  altını çizerek, "İnsanları rahat bırakalım. Halkın özel yaşamına müdahale  etmeyelim çünkü insanların özel yaşamı sadece onları ilgilendirir." dedi.

AA