İsrail ordu sözcüsü İran'a ait İHA'nın ülke hava sahasına girerek "ateşle oynadığını" ve büyük bedel ödeyeceğini söyledi, İran'dan yanıt gecikmedi: Yalancı!

İran'a ait İHA'nın ülke hava sahasına girmesiyle ilgili açıklama yapan İsrail ordu sözcüsü Albay Jonathan Conricus, "İran ateşle oynuyor, büyük bedel ödeyecekler." dedi. İddialarla ilgili konuşan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Selami de, Tel Aviv yönetimini "yalancı" olarak nitelendirdi ve hiçbir açıklamasını teyit etmeyeceklerini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise tarafları sağ duyuya davet etti.

"BİR SAVAŞ HELİKOPTERİMİZ, İRAN'IN İHA'SINI DÜŞÜRDÜ"

İsrail ordu sözcüsü Albay Conricus yaptığı açıklamada, İsrail'in vurarak düşürdüğü insansız hava aracının "Askeri bir misyon için gönderildiğini ve İran askeri güçleri tarafından yönetildiğini" söyledi.

Albay Conricus açıklamasında, "Bir savaş helikopterimiz, Suriye'den havalanan bir İran insansız hava aracını (İHA) düşürdü" dedi.

"İRAN HAVA ÜSSÜNÜ YOK ETTİK"

Conricus buna tepki olarak Suriye'deki insansız hava aracının gönderildiği "İran hava üssünü yok ettiklerini" söyledi.

Conricus'un açıklamalarına göre bu üsse yapılan saldırı dışında dört İran hedefi ve sekiz Suriye hedefi daha vuruldu. Bir İsrail jeti ise Suriyeli füze savar ateşiyle vurularak düşürüldü. Bu gelişme, "İsrail'in Suriye krizi boyunca bölgedeki çatışmalara en çok katıldığı olay" diye nitelendirildi.

İsrail ordusunun açıklamasında da İsrail savunma güçlerinin, İsrail hava sahasına İHA yollanan Suriye'deki İran kontrol sistemlerini hedeflediği Suriye'nin hava savunma sistemlerinden gelen yoğun ateş sonucu bir F-16 İsrail topraklarına düştüğü fakat pilotların sağ kurtulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Farklı senaryolar için hazırız ve durum değerlendirmelerine göre hareket etmeye devam edeceğiz" denildi.

İSRAİL'DEN JET YANIT: YALANCI

İsrail'in Suriye'den topraklarına girmeye çalışan "İran'a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü" iddiasına Tahran'dan ilk yanıt geldi.

Tesnim Haber Ajansı'na göre, Suriye-İsrail sınırında İran'a ait İHA'nın İsrail tarafından düşürülmesi iddiaları hakkında konuşan İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Hüseyin Selami, "yalancı" olarak nitelendirdiği Tel Aviv yönetiminin hiçbir açıklamasını teyit etmeyeceklerini söyledi.

Selami, böyle bir açıklamanın ancak Suriye tarafından yapılması halinde muteber olacağını ifade etti.

İSRAİL, İRAN'A AİT İHA'NIN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ DUYURDU

İsrail, sabahın erken saatlerinde hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdüğü İran'a ait askeri insansız hava aracını vurduğunu açıklamıştı.

Öte yandan, Suriye rejimi de hava sahasını ihlal eden İsrail'e ait bir savaş uçağını düşürdüğünü ilan etmiş, İsrail de gelişmeyi doğrulamıştı. Savaş uçağındaki iki pilotun İsrail'in kuzeyine düştüğü, birinin durumunun ağır olduğu İsrail makamlarınca bildirilmişti.

12 HEDEF HAVA SALDIRISIYLA VURULDU

İsrail ordusu, aralarında Esed rejimine ait üç hava savunma sistemi ile İran'a ait dört askeri üssün de yer aldığı Suriye topraklarında 12 hedefi hava saldırısıyla vurduğunu açıklamıştı.

RUSYA, SAĞ DUYUYA DAVET ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise tarafları gerilimi düşürmeleri için sağ duyuya davet etti ve gelişmelerden endişe duyduğunu açıkladı. Moskova, bütün ülkelerden Suriye'nin egemenlik haklarına saygılı olmasını istedi.

Rusya ayrıca, Suriye'deki Rus üslerine herhangi bir tehdidin kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

Haberler