Güvenlik analisti emekli Albay Erol Bural, Zeytin Dalı Harekatı'ndaki askerlerin sosyal medya kullanımına dikkat çekerken İdlib'de düşürülen Rus uçağının pilotunu örnek gösterdi. Bural, "Pilotundan ele geçirilen malzemeler arasında klasik eski tip bir telefon var. Taşıdığı o telefonun izini sürmek zor. Rus pilotun yaptığı şey örnek olmalı" dedi.

Milliyet'ten Didem Özel Tümer'e konuşan Bural, Zeytin Dalı Harekatı’nda görevli bazı askerlerin, cep telefonlarından yaptığı fotoğraf paylaşımlarının güvenlik açısından sakıncalı olduğunu vurguladı.

Bural, akıllı telefonlar aracılığı ile paylaşılan fotoğraf ve videolardan askeri birliklerin konum, nitelik ve intikal güzergahlarının yanı sıra askeri personelin kimliğinin rahatlıkla tespit edilebildiğini söyledi.

'HAREKATIN NEREYE YÖNELECEĞİ ORTAYA ÇIKABİLİR'

Askerlerin moral motivasyon amacıyla yayınladıkları fotoğraf ve videolar aslında hem kendileri ve birlikleri için büyük güvenlik riski oluşturuyor, hem de terör örgütleri açısından karşı propaganda malzemesi olarak kullanılabiliyor. Bural, güvenlik riski yaratan bu paylaşımları şu ifadelerle  anlattı:

“Akıllı telefonların konum paylaşma özelliği açık halde yapılan fotoğraf ve video paylaşımları askeri birliklerin konum, nitelik ve ilerleme istikametlerini ortaya çıkarma riski taşıyor. Örneğin paylaşılan fotoğrafta konum belirleyici açık olduğu için yer bilgisi var, arka planda zırhlı muharebe araçları görünüyor. Demek ki bu birlik mekanize ya da tank birliği, komando birliği, özel kuvvetler birliği gibi bilgileri verir. Ayrıca internet üzerinden yapılan paylaşımlar iz bırakır. Dolayısıyla bu izlerin takip edilmesi sonucu birliklerin harekat güzergahı da harekatın ne tarafa yönleneceği de açığa çıkabilir.  Sosyal medyanın kapsama alanı milyonlarca kişi, etki alanı güçlü ve paylaşılan bilginin yayılma hızı süratli.

Sputnik