ABD Başkan Yardımcısı Pence, Mısır, Ürdün ve İsrail'i kapsayan 4 günlük Ortadoğu gezisi için ülkesinden hareket etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in tartışmalı Ortadoğu turu başlıyor.Pence sırasıyla Mısır, Ürdün ve İsrail'i ziyaret edeceği 4 günlük Ortadoğu gezisi için başkent Washington'dan ayrıldı.

Bütçe tartışmaları arasında Washington'dan ayrılan Pence, İrlanda'dan yakıt ikmali yapılacak uzun bir uçuşun ardından cumartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'ye ulaşacak.

Pence, Middle East ile ilgili görsel sonucu

SİSİ VE NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK

Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile görüşecek Pence'in sonraki durağı Ürdün olacak. 21 Ocak'ta Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya gelecek Pence, 22-23 Ocak günlerini ise İsrail'de geçirecek.

Kudüs / Tapınak Tepesi / Kübbet-üs Sahra / Ağlama Duvarı
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Benyamin Netanyahu ile görüşmelerde bulunacak Mike Pence'in, İsrail Parlamentosu Knesset'e hitap etmesi, ayrıca Yad Vashem ile Ağlama Duvarı'nı da ziyaret etmesi bekleniyor.

TRUMP'IN KUDÜS KARARI SONRASI ERTELENMİŞTİ

Pence'in ziyareti, Trump'ın "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını" açıklamasından sonra geçen ay ertelenmiş, ABD yönetimi bunun gerekçesinin "Kongredeki vergi reformu yasası oylaması" olduğunu duyurmuştu.