Kuveyt gazetesi El Ceride'nin iddiasını aktaran Haaretz gazetesi, Washington ve Tel Aviv'in İran'ın Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'ye suikast için anlaşmaya vardığını yazdı.

Washington'un, Tel Aviv yönetimiyle İran'ın Ortadoğu operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi için anlaştığı iddia edildi.

El Ceride'ye konuşan Kudüs'teki adı açıklanmayan kaynak, Kasım Süleymani'nin 'iki ülkenin de bölgedeki çıkarlarına tehdit olduğuna' ilişkin 'ABD ve İsrail arasında bir anlaşmanın' olduğunu söyledi.

ABD, İranlı general Süleymani'nin öldürülmesi için İsrail'e yeşil ışık yaktı' ile ilgili görsel sonucu

Haberde İsrail'in 3 yıl önce Süleymani'yi öldürmenin eşiğine geldiği ancak ABD'nin Tahran'ı uyarması üzerine planın başarısız olduğu da belirtildi.

Söz konusu girişim, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında planlanmıştı.

El Ceride'nin haberinde, İran'ın Suriye'deki iki numaralı ismi 'Ebubekir' olarak bilinen Muhammed Reza Felahzade'nin ve bölgedeki diğer aktörlerin de İsrail'in hedefleri arasında yer alabileceği öne sürdü.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen Tümgeneral Kasım Süleymani, İran'ın yurtdışı operasyonlardaki 'gölge komutanı' olarak tanınıyor.