Arjantin Donanması, 44 mürettebatıyla bir haftayı aşkın süredir haber alınamayan denizaltı ARA San Juan'da batmadan önce patlama olduğunu ilk kez duyurdu.

ABD donanmasına ait bir uçak, Arjantin denizaltısının kaybolduğu noktada bir cisim saptadı ancak daha sonra parçanın ARA San Juan'a ait olmadığı açıklandı.

ABD, İngiltere ve Rusya'nın da yer aldığı uluslararası bir ekip tarafından aranan Arjantin denizaltısı bulunamıyor. Son olarak Arjantin Donanması, denizaltı batmadan önce patlama duyulduğunu ilk kez açıkladı.

Donanma Sözcüsü Enrique Balbi, 15 Kasım'daki patlamayı "olağandışı, tek, kısa, sert ve nükleer olmayan" olarak nitelendirdi.

SON DAKİKA KODUYLA GEÇTİ

Reuters haber ajansı, Atlas Okyanusu üstünde turlayan ABD donanma uçağı P-8A Poseidon'un kayıp denizaltının sinyal gönderdiği son noktada bazı cisimler gördüğünü son dakika koduyla geçti. Ancak dakikalar sonra yapılan açıklamada saptanan cismin denizaltıya ait olmadığı açıklandı.

P-8A Poseidon, Çarşamba gününün son saatlerinde Bahia Blanca'daki üsse geri döndü.

44 mürettebatıyla 15 Kasım'da kaybolan ARA San Juan isimli denizaltı, Güney Amerika'nın en güneyindeki Ushuaia'dan dönerken Atlas Okyanusu'nda kaybolmuştu.

Dizel ve elektrikle çalışan denizaltıyla son irtibat, yaklaşık 430 kilometre açıkta kuruldu.

Denizaltının, elektrik kesintisi nedeniyle iletişim sorunları yaşadığı sanılıyor. Ancak donanma protokolleri gereği, iletişim kesintisi halinde denizaltının su üstüne çıkması gerekiyor.

Arjantin donanması, denizaltının kaybolmasından birkaç saat önce yüksek bir ses saptandığı yönündeki haberleri soruşturduklarını açıklamış, bunun bir patlama olup olmadığı ile ilgili olarak ise yorum yapmamıştı.

OKSİJEN STOĞU TÜKENİYOR

Donanma yetkilileri bu aşamada denizaltıdaki oksijen stoğunun tükenmesinden kaygılı.

Uluslararası ekipler hem havadan hem de okyanus üstünde bir haftadır denizaltını arıyor. Son olarak Rusya, bölgeye çok tecrübeli mürettebatın bulunduğu özel bir araştırma gemisi göndermişti.

YAKINLARI ENDİŞELİ

Denizaltında bulunan askerlerin aileleri, bir haftadır başkent Buenos Aires yakınlarındaki Mar del Plata Üssü'nde yakınlarından bir haber almayı bekliyor.