Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, ABD’nin Kiev’e tanksavar füze rampaları, İnsansız Hava Araçları (İHA), topçu radar sistemleri ve siber savaş gereçleri gibi saldırı silahları sevk etmesinin Ukrayna’daki durumu patlama noktasına getireceğini belirtti.

 

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko
Şamanov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin’in Washington’ın Kiev’e silah sevkiyatı yapacağı ve karşılığında Ukrayna’nın 'Ruslarla mücadele deneyimi' aktaracağı konusundaki açıklamalarını Sputnik’e değerlendirdi.

Şamanov, “Klimkin’in bu hevesleri, en azından bazı uluslararası örgütler ve halk açısından çatışma bölgesinde kısmen oluşan kontrollü durumu sert bir biçimde istikrarsızlaştıracak. Kendisinin sıraladığı tüm silahlar saldırı silahları grubuna giriyor ve bu durum, şüphesiz, sürecin siyasi, diplomatik ve askeri taraflarını son derece olumsuz etkileyecek. Bu eylemler durumu zorlaştırmakla kalmayıp patlatacak” ifadelerini kullandı.

Rus vekil ayrıca ABD’nin bu tür sevkiyatlara karar vermesi halinde bunun 'en sorumsuzca atılan adım' olacağını da sözlerine ekledi.