Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Mabetlerimize kimin eli uzanırsa o eli kırmak hepimizin namus borcudur, şeref borcudur." dedi.

Şırnak'ta Yeni Mahalle'de terör örgütünün tahrip ettiği ve restore edilerek ibadete açılan Geylani Camisi'nde Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın da katılımıyla cuma namazı kılındı.

şırnak geylani cami,başbakan yıldırım ile ilgili görsel sonucu

Prof. Dr. Erbaş'ın hutbe okuduğu namazın ardından caminin ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törende konuşan Bozdağ, camilerin bulundukları her yerde, o diyarda yaşayan insanların Müslümanlığının dünyaya, aleme ilan edildiği yerler ve bağımsızlığın sembolü olduğunu belirtti.

Bozdağ, dinimizde mabetlerin önemine değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peygamber Efendimiz'in Mekke'den hicret ederken ibadet ihtiyacını gidermek maksadıyla ilk yaptığı icraat mabet inşa etmektir. Medine'ye geldikten sonra da ilk yaptığı iş orada Mescid-i Nebevi'yi inşa etmektir. Medeniyetimizin merkezinde minareler, kubbeler var. Peygamber Efendimiz'den mirastır bunlar. Ama bunların da çok düşmanı var. İşte terör örgütü ne yaptı? Hendek terörü ile pek çok zarar verdiği Allah'ın evi olan mabetleri bombalayan, orada şiddet ve terör yapan bir alçaklığın altına imza attı. Valimiz rakam verdi. Şırnak'ta 27 caminin il genelinde yıkıldığını, 70 caminin hasar gördüğü bilgisini verdi. Kim yaptı bunları? Allah'ını tanımayan, tanıyorsa bile onun emirlerine uymayan, onun evine göz dikenler. Orada terör yapanlar ancak şeytanı memnun ederler. Başka kimsenin rızasını kazanamazlar."

"Mabetlerimize kimin eli uzanırsa, o eli kırmak hepimizin namus ve şeref borcudur." ifadesini kullanan Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti devletinde hamdolsun ne Müslümanlara ne Hristiyanlara ne Yahudilere ait mabetler saldırı altında değildir. Türkiye'de 2015'te, 2016'da başka dinlere ait hiçbir mabede dönük en ufak bir saldırı yok. Ama Müslümanların mabetlerine bölücü terör örgütü PKK, DEAŞ terör örgütü ve diğer terör örgütleri tarafından yapılmış saldırılar var. Buna karşı da Şırnaklıların sahip çıkması lazım. Birileri bilirse Şırnaklılar mabedine birisi el uzatırsa o eli uzatanları Şırnak'a sokmaz, mabedin yanına zarar vermek için yaklaşmayı bırakın bunu aklından dahi geçiremez."

Bozdağ, Şırnaklıların imanına, kardeşliğine, birliğine, dirliğine, Allah'ına, kitabına, Peygamber'ine verdiği önemi bildiğini ifade ederek, bu imana sahip tüm Şırnaklıları saygıyla selamladığını sözlerine ekledi.

"Bu camimizde nice insanlar secde ve rüku edecekler"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş da hayırlı bir iş için Şırnak'ta bulunduklarını belirtti.

Caminin yaşanan talihsiz olaylarda teröristlerin saldırılarından dolayı hasar gördüğünü, büyük oranda yıkıldığını anımsatan Erbaş, bu ibadethanenin bugün milletin yardımları ve destekleriyle bu hale geldiğini dile getirdi.

"Katkısı olan bütün herkese 'Allah razı olsun.' diyorum." ifadesini kullanan Erbaş, şöyle devam etti:

"İnşallah bu camimizde nice insanlar secde ve rüku edecekler. Rabbimize hep birlikte ibadet edeceğiz. Çocuklarımız eğitim görecek. Gençlerimizin ruhu ve gönlü bu camiye bağlı olacak. Bu camimizde sonsuza kadar ezanlar dinmeyecek. Bu camimizin göğsüne hiçbir zaman namahrem eli dokunmayacak inşallah. İslam şairi Akifimizin dediği, 'Ruhumun senden ilahi şudur ancak emeli, değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki; şahadetleri, dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli'. İnşallah şairimizin bu duaları Rabbimiz indinde makbul oldu ki bir müddet dine susan ezanlar yeniden başladı. Allah'a ne kadar hamdetsek azdır."

şırnak geylani cami,başbakan yıldırım ile ilgili görsel sonucu

AA