29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt dışındaki temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt dışında çeşitli törenlerle kutlanıyor. 

Azerbaycan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bakü Türk Şehitliği'nde tören düzenlendi. 

Törene, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Askeri Ateşe Tuğgeneral Zafer Ocak, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Azerbaycan'da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve Büyükelçi Özoral'ın Şehitlik Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başlayan törende milli marşlar okundu. Özoral, şehitlik anı defterini imzaladı. 

Deftere, Cumhuriyet Bayramı'nı Azerbaycan'da kutlamaktan memnuniyet duyduğunu yazan Özoral, Cumhuriyet'i sonuna kadar korumaya devam edeceklerini belirtti.

Türk milletinin bu yoldaki kararlılığını 15 Temmuz 2016'da tek vücut olup hainlere karşı koyarak ve 250 şehit vererek bir kere daha ispat ettiğine dikkati çeken Özoral, deftere şunları yazdı:

"Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğini pekiştirmek de Cumhuriyet'e sahip çıkmak kadar önemlidir. Ülkelerimiz arasındaki çelik bağlara yarın bir yenisi daha katılacak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun açılışı gerçekleştirilecektir. Bu da kardeşliğimizin ebedi oluşunun önemli bir göstergesi olacaktır."

Katılımcılarla temsili şehit mezarlarına karanfiller bırakan Özoral, Bakü Şehitler Hiyabanı'nı da ziyaret ederek buradaki Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bıraktı.

Ürdün'ün başkenti Amman'da kutlandı

 Ürdün'ün başkenti Amman'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 

Abdulhamid Şuman Vakfı tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz'ün de hazır bulunduğu törende, Ürdün ve Türkiye ilişkilerinin 70 yıllık geçmişinin anlatıldığı, AA arşivinden fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı yapıldı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen törende ayrıca Albatros müzik grubu da sahne aldı. 

 Avustralya’da kutlandı 

Avustralya’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla Melbourne kent merkezindeki göndere İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrakları çekildi.

Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Melbourne kent merkezindeki Federasyon Meydanı’nda bayrak çekme töreni düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı, Konsolos Mehmet Uçar, sivil toplum kuruşlarının temsilcileri ile vatandaşların katıldığı kutlama töreninde, meydandaki direklere Türk bayrakları çekildi.

İstiklal Marşı eşliğinde Federasyon Meydanı’ndaki 8 göndere çekilen Türk bayrakları, 24 saat boyunca burada kalacak.

Cumhuriyet Bayramı Yurt Dışındaki Temsilciliklerde Kutlanıyor ile ilgili görsel sonucu

AA