BM Genel Sekreter sözcüsü Haq, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in Orta Doğu'daki Hristiyanlar ve azınlıklara BM üzerinden değil doğrudan yardım yapacağı açıklamasına ilişkin İnsani yardımlar, "ihtiyaç temelinde tarafsız bir şekilde yapılıyor." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), ABD'nin Orta Doğu'daki Hristiyanlar ve azınlık gruplara bundan sonra BM üzerinden değil doğrudan yardım yapacağı yönündeki açıklamasına ilişkin, BM'nin insani yardımlarının ihtiyaç temelinde tarafsız bir şekilde gönderildiğini bildirdi.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Orta Doğu'daki Hristiyanlar ve azınlıklara yönelik insani yardımlar konusundaki açıklamasına ilişkin soruları yanıtladı.

Hristiyanlar ve Ezidiler de dahil çeşitli azınlık gruplara yardımların sürdüğünü belirten Haq, "İnsani yardımlar, ihtiyaç temelinde tarafsız bir şekilde yapılıyor." dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, terörist grupların zulmüne maruz kalan ve soykırım riskiyle karşı karşıya olan Hristiyanlar ve azınlıklara yardım yapılması konusunda sadece BM'ye bağlı kalmayacaklarını ve bundan sonra inanç grupları, özel kuruluşlar ve Amerikan Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) ile doğrudan çalışacaklarını söylemişti.

Image result for syria christian refugees


AA