İspanyol hükümeti, Katalonya özerk yönetimi hükümetini feshederek en fazla 6 ay içerisinde erken yerel seçime gidilmesi kararı aldı ve bu kararı oylanması için senatoya gönderdi.

 

Katalonya
Katalonya özerk bölgesinin 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunda 'evet' çıkması sonrası bağımsızlık ilan edip etmediğini açıklamasına ilişkin çağrıları yanıtsız bırakması üzerine olağanüstü toplanan İspanya kabinesinin görüşmesi sona erdi.

Başbakan Mariano Rajoy, Katalonya hükümetinin yetkilerini sınırlandırmak ve hükümeti değiştirmek istediklerini açıkladı. Bu sebeple Rajoy 6 ay içinde seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy
Rajoy, kabinenin bölgesel kurumların tarafsız hareket ettiğinden emin olmak, tüm vatandaşların hakkını korumak ve hukukun üstünlüğünü yeniden tahsis etmek adına bu emsalsiz kararı aldığını söyledi.

Öte yandan Rajoy, bunların Katalonya'nın özerkliliğinin askıya alındığı anlamına gelmediğini, yalnızca 'hukuku çiğneyen' bazı yerel yetkililerin görevden alınmasına karar verdiklerini vurguladı.

Anayasanın 155. maddesi, İspanya'daki politik çevreler tarafından 'nükleer seçenek' olarak nitelendiriliyor. Tam olarak nasıl uygulanması gerektiği anayasada belirtilmediği maddede "Eğer özerk bir bölge anayasal yükümlülüklerini ihlal ederse, ya da İspanya'nın çıkarlarını ciddi anlamda tehdit edecek bir davranış sergilerse, Madrid genel çıkarları korumak için gerekli önlemleri alabilir" ifadesi yer alıyor.

​Kabinenin bu kararları Senato'da 27 Ekim'de oylanacak.

İspanya, Katalonya özerk yönetimi hükümetini feshetti